Mišljenja.hr

Forum

Obrtnici paušalisti i prelazak na paušal

Kreiraj odgovor
  • Sortiraj uzlazno
  • Sortirano je silazno
Admin_2 Administrator Postova: 343

Paušalni

„U slučaju prelaska s utvrđivanja dohotka od samostalne djelatnosti u paušalnom iznosu na utvrđivanje temeljem propisanih poslovnih knjiga zbog prestanka uvjeta porezni obveznik je obvezan postupiti u skladu s odredbama Pravilnika o porezu na dohodak vezanih za utvrđivanje dohotka od samostalne djelatnosti. S datumom promjene oporezivanja sastavlja se popis izdanih i nenaplaćenih računa te popis primljenih i neplaćenih računa.“:
https://misljenja.hr/obveznik-poreza-na-dohodak-kojemu-se-dohodak-moe-utvrivati-u-paualnom-iznosu-i-p/c2991/ , a može se vidjeti novost "Paušalno plaćanje poreza na dohodak u 2024. godini" https://misljenja.hr/pausalno-placanje-poreza-na-dohodak-2024-godini/v3004/ i povezani članci ispod te novosti "Može vas zanimati".
Kikica2 Registrirani član Postova: 37

Paušalni

Kriterij je ulazak u sustav PDV-a, tj. da se ostvari ukupni godišnji primitak veći od iznosa propisanog za obvezni ulazak u sustav PDV-a.
Promjena se radi na obrascu RPO.
Luna Registrirani član Postova: 204

Paušalni

Koji su uvjeti za prelazak iz obrta pausaliste za prelazak u obrtnika dohodasa?
Nijedan nije u sustavu pdv-a. Niti će biti još neko vrijeme ali....koji obrazac treba u pu slati...kako to ide?jel se to može tokom godine ili samo na početku kalendarske go.
Naime promet pausalcu je velik..pa razmišljamo o obrtoki dohadas načinu.....?
Ruža Sudionik foruma Postova: 32

Obrtnici paušalisti i prelazak na paušal

Porez i doprinosi se plaćaju prema rješenju Porezne uprave. Treba otići u Poreznu upravu i tražiti dug po svim poreznim karticama.
To se može vidjeti i u ePorezna kojoj imate pristup preko eGrađani, ali bolje odite tamo. Ako odete sa čokoladom, možda Vam daju što upisati na naloge za plaćanje.
Plaćanje obavljate sa svog računa kojeg ste otvorili u banci, onaj na koji uplaćujete ili Vam se uplaćuje smještaj. U finu i općinu nemate potrebe ići, jedino možda u turističku zajednicu vidjeti ima li duga za turističku pristojbu.
wood_wood Sudionik foruma Postova: 2

Obrtnici paušalisti i prelazak na paušal

Ma ne ne, bas mi je rekao da to preko e građani pretrazim i da sama saznam kako cu to rijesiti. Bit ce ipak traziti knjigovođu.

A sto se tice doprinosa. Tko salje uplatnice? Porezna ili mirovinsko? U mojoj opcini se nemogu dogovoriti tko to salje, samo me upucuju sa saltera na salter. Ja i dalje ne primam nikakve uplatnice, vec imam za 3 mjeseca duga.
Dax Registrirani član Postova: 180

Obrtnici paušalisti i prelazak na paušal

Možda su mislili na internet bankarstvo, a ne ePorezna. To se plaća u banci u kojoj imate račun.
wood_wood Sudionik foruma Postova: 2

Obrtnici paušalisti i prelazak na paušal

Pozdrav,
U Veljaci sam otvorila obrt za iznajmljivanje kuce za odmor. Pausalist sam.
U fini su mi rekli da nemogu preko njih placati porez na proviziju (airbnb) nego da to sama preko e-građani odradim jer nemam knjigovođu.
Ima li netko slicnu situaciju?
Hvala!
Admin_2 Administrator Postova: 343

Obrtnici paušalisti i prelazak na paušal

Vidjeti novost: Osnovice i stope doprinosa te minimalna plaća u 2023. godini: https://misljenja.hr/osnovice-stope-doprinosa-te-minimalna-placa-2023-godini/v4048/
ili članak s izračunom u bazi znanja Obrt (samostalne djelatnosti): Paušalno oporezivanje obrta i djelatnosti poljoprivrede i šumarstva: https://misljenja.hr/paualno-oporezivanje-obrta-i-djelatnosti-poljoprivrede-i-umarstva/c1103/
Luna Registrirani član Postova: 204

Obrtnici paušalisti i prelazak na paušal

Kolike doprinose (na obvezna osiguranja tj.mirovinsko i zdravstveno,ili ako nam mozete poslati, ako imate kalkulaciju od koje osnovice se racuna ) za 2023 plaća obrtnik pausalista?
Admin_3 Administrator Postova: 335

Obrtnici paušalisti i prelazak na paušal

Plitvice,
niže je puno pitanja na koje je već odgovoreno u drugim područjima/temama kao npr. PDV ID broj https://misljenja.hr/forum/porezi-carine-i-fiskalizacija/drzavni-porezi/porez-na-dodanu-vrijednost/primanjepruzanje-usluga-izu-dc-i-mali-porezni-obveznik/
Paušalni obrt posluje kao i svaki drugi obrt s upisanom djelatnosti, obrtnicom, zadovoljenim MTU ovisno o djelatnosti i sl. Jednako tako je obveznik doprinosa HOK, članarine TZ i sl. kao i svi ostali.
Što se tiče djelatnosti, paušalno se može oporezivati dohodak ostvaren od djelatnosti u smislu zakona kojim se uređuje obavljanje obrta i sve druge posebno nenavedene gospodarstvene djelatnosti pa tako i djelatnost trgovine.
S obzirom da se dohodak utvrđuje u paušalnom iznosu, nisu bitni izdaci pa tako niti obračun amortizacije. Ako bi se i obračunavala amortizacija, nigdje se ne evidentira.
Evidencije su propisane posebnim propisima, ovisno o djelatnosti. Tako treba za trgovinu osigurati isprave o zaduženju, razduženju robe i stanju robe u prodavaonici/skladištu.
Vezano za paušalno oporezivanje gotovo sve se može pročitati na poveznici https://misljenja.hr/pausalno-oporezivanje-obrta-i-djelatnosti-poljoprivrede-i-sumarstva/c1103/ Dalje u desnom stupcu uz ovaj članak je kolona povezanih članaka iz iste ali i drugih baza znanja, pa klikom npr. na "Ps - Porezni sustav" prikazuju se vezani članci za paušalno oporezivanje u kojima je dano pojašnjenje poreznog postupanja. Tu su i povezana mišljenja MF i dr.
Mogu se vidjeti i povezane novosti, propisi...
Dalje, u nastavku istog članka je slijedeći članak "Poslovne knjige i evidencije paušalnog obrta". Tu su pojašnjene evidencije koje se trebaju voditi s poreznog motrišta radi utvrđivanja paušalnog poreza. Npr. evidencija o prometu – Obrazac KPR, izvješće o paušalnom dohotku od samostalnih djelatnosti i uplaćenom paušalnom porezu na dohodak i prirezu poreza na dohodak (Obrazac PO-SD).
Obvezu izdavanja računa propisuje Opći porezni zakon, naplatu u gotovini i obvezu fiskalizacije Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom to se također može naći u našoj bazi znanja "Porezni sustav": https://misljenja.hr/porezi/
Luna Registrirani član Postova: 204

Upit za novog obrtnika pausalistu

Treba li obrtnik pauusalusta koji obavlja posao putem interneta (interneta prodaja) voditi evidencije od dugotrajnoj imovini koju posjeduje.....(obračunavali amortizacije...i istalo)?
Koje knjigovodstvene evidencije treba voditi vlasnik koji je ujedno i knjigovoda u tom paušalnom obrtu ?
Imate li neku literaturu za preporučiti za vođenje paušalni obrta koju bismo mogli nabaviti?
Luna Registrirani član Postova: 204

Upit za obrtnika pausalistu

Poštovani,
Hitno trebamo odgovore na nekoliko pitanja;

Da li obrtnik -paušalista(obracun poreza i doprinosa po paušalni osnovici) može obavljati djelatnost veleprodaje?
Taj paušalni obrtnik bavi se prodajom rabljene odjeće kao second hand shop. Radi se o radi putem online prodaje,obrtnik ima skladište. Naplaćuje sve preko tranakcijskog računa.kupuje iz inozemstva rabljenu odjeću i prodaje ju.
I sad bi taj obrtnik htio proširiti djelatnost i to tako sa bi kupovati i novu odjeću .sad razmišlja o veleprodajni.i sad me zanima može li ako radi veleprodaju
I ostati onda još uvijek paušalni?mora li imati skladište(sukladno minimalnim tehničkim uvjetima)?tad ako ima veleprodaju?

I još me zanima može li paušalni obrtnik imati otvorenu maloprodaje i npr .prodavati tako odjeću (znači da ostane paušalni)?
Da li treba raditi neku promjenu kod upisa u obrtnice(pritom mislim na opis djelatnosti koje bi onda obavljao, jer dosad to nije bilo registrirano jao veleprodaja)?

Treba li taj isti paušalni obrtnik imati (napiminjem;nije u sustavu pdv-a) pdvId broj jer kupuje isključivo s inozemstvom?može li on pdv id broj dobiti jer nije u sustavu pdv-a,jer nema toliki prihod,da bi bio u sustavu pdv-a?

I još nešto, taj isti obrtnik paušalni,radi na području Zagreba da li je obveznik plaćanja turističke članarine?znam da to ide po djelatnostima,pa ne zanima za prodaju odjece :kakve su obveze po toj djelatnosti?
Alex Registrirani član Postova: 40

Prijelaz u paušal

Pozdrav,

obrtnik koji posluje već 10-ak godina vodi knjige prema Zakonu o porezu na dohodak te je i obveznik PDV-a.

Tijekom 2019 će imati ukupne primitke u visini 250.000,00 kn te želi prijeći u paušalce. U obrascu DI ima evidentiranu neamortiziranu imovinu u vrijednosti 800.000,00 kn ( unešenu po odluci, nije koristio pretporez ).

Tehnički, obračun primitaka u ovakvoj situaciji ide 250.000,00 + 800.000,00 = 1.050.000,00 kn, a to me dovodi do pitanja - može li uopće ući u paušalce jer ovime probija prag od 300.000,00 kn primitaka ?

Hvala !
Admin_2 Administrator Postova: 343

Paušalni obrt u tijeku godine

Utvrđivanje paušalnog dohotka i paušalnog poreza na dohodak propisano je čl. 82. Zakona o porezu na dohodak, detaljnije: https://misljenja.hr/porezi/utvrdjivanje-pausanog-poreza/2767/.
Pravilnik o paušalnom oporezivanju samostalnih djelatnosti određuje da je obveznik poreza na dohodak kojemu se dohodak može utvrđivati u paušalnom iznosu fizička osoba koja ostvaruje primitke od obavljanja samostalne djelatnosti obrta, u skladu s propisima o obrtu i samostalne djelatnosti poljoprivrede i šumarstva i da mora ispunjavati sljedeća dva uvjeta:
1. da nije obveznik poreza na dodanu vrijednost prema zakonu kojim se uređuje porez na dodanu vrijednost i
2. da po osnovi te djelatnosti u poreznom razdoblju ne ostvaruje ukupan godišnji primitak veći od iznosa propisanog za obvezni ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost prema zakonu kojim se uređuje porez na dodanu vrijednost. Detaljnije: https://misljenja.hr/porezi/obveznik-poreza-na-dohodak-kojemu-se-dohodak-moze-utvrdjivati-u-pausalnom-iznosu/2991/
Pravilnik o porezu na dodanu vrijednost određuje da je porezni obveznik, tj. svaka osoba koja samostalno obavlja bilo koju gospodarsku djelatnost bez obzira na svrhu i rezultat obavljanja te djelatnosti koji ima sjedište, stalnu poslovnu jedinicu, prebivalište ili uobičajeno boravište u tuzemstvu i u prethodnoj kalendarskoj godini je obavio isporuke dobara i usluga iznad 300.000,00 kn obvezan upisati se u registar obveznika PDV-a po sili zakona od 1. siječnja tekuće godine. Detaljnije: https://misljenja.hr/porezi/ulazak-u-sustav-pdv-a-po-sili-zakona/2996/

Ako porezni obveznik u 2018. godini ne ostvari ukupni godišnji primitak veći od iznosa propisanog za obvezni ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost (300.000,00 kn) dohodak i porez na dohodak može i u 2019. godini utvrđivati i u paušalnom iznosu.

Članak 3. Pravilnika o paušalnom oporezivanju samostalnih djelatnosti određuje samo visinu godišnjeg paušalnog dohotka za samostalnu djelatnost, ne i uvjete za paušalno oporezivanje. Detaljnije: https://misljenja.hr/porezi/utvrdjivanje-godisnjega-pausalnog-poreza-i-dohotka-za-samostalnu-djelatnost/2992/

Mišljenje MF: https://misljenja.hr/porezna-uprava/promjena-nacina-oporezivanja-samostalnih-djelatnosti-limit-300000-00-kuna/6091/

Alex Registrirani član Postova: 40

Paušalni obrt

Pozdrav ,

da li postoji decidirano obrazloženje čl.3.st.4. Pravilnika o paušalnom oporezivanju samostalnih djelatnosti (NN 1/17) vezano za otvaranje paušalnog obrta u toku godine ?

Naime, imamo klijenta koji je otvorio paušalni obrt u listopadu ove godine a do kraja godine će ostvariti cca 200.000,00 kn prihoda.

Isto sam upisao u obrascu RPO u polje \"Predviđeni dohodak\" no referentica na Poreznoj mi je rekla da tako ne može, jer se dohodak svodi na godišnjoj razini razmjerno broju mjeseci obavljanja djelatnosti, te da bi najviše što se može upisati bio iznos manji od 75.000,00 kn ( 300.000,00 /12 x 3 ).

Na moj upit: da li to znači da će iduće godine prema ovom gore predviđenom prometu od 200.000,00 kn u tri mjeseca morati upasti u dohodaše te voditi poslovne knjige, odgovoreno mi je da nije sigurna ali da misli da neće jer se dohodak svodi samo za potrebe razvrstavanja u porezni razred za paušalce.

U RRIF-u broj 11/2017 sam također pročitao da se ostvareni dohodak za one koji su otvorili paušalni obrt u toku godine svodi na godišnju razinu samo za potrebe razvrstavanja u porezni razred za paušalni porez, a ako je manji od 300.000,00 kn obveznik ostaje u paušalu.

Dakle, da li obveznik koji je otvorio u toku godine - npr. u listopadu - te je u paušalu, i ima u ta tri mjeseca prihod 200.000,00 kn ostaje u paušalu i iduće godine ?

Hvala na odgovoru !





Admin_1 Administrator Postova: 668

Obrtnici paušalisti

Bezgotovinski plaćeni računi se ne trebaju voditi pomoću knjige uvezenih računa, a o knjizi uvezenih računa detaljnije u "Porezni sustav" - "Fiskalizacija": https://misljenja.hr/porezi/prestanak-rada-naplatnog-uredjaja/2920/

Paušalni obveznik poreza na dohodak u Knjigu prometa unosi iznos naplaćen bezgotovinskim putem, a tko nije obvezan voditi Knjigu prometa detaljnije u "Porezni sustav" - "Porez na dohodak": https://misljenja.hr/porezi/knjiga-prometa-obrazac-kpr/2309/

Obrazac PO-SD sadrži ukupno naplaćene primitke, detaljnije u "Porezni sustav" - "Porez na dohodak": https://misljenja.hr/porezi/poslovne-knjige-i-evidencije-obrazac-po-sd/2993/
Nikaku Registrirani član Postova: 111

Obrtnici paušalisti-knjiga prometa

Da li paušalisti moraju voditi knjigu prometa ?
Gotovinski računi se evidentiraju kroz fiskalnu kasu-koja ima izvješća o ostvarenom prometu.
Transakcijski računi se vode posebno u računalu.(ili ih je potrebno voditi kroz knjigu uvezenih računa -ovjerenu na PU ?)

U obrazac PO-SD -se prikazuju gotovinski računi i naplaćeni transakcijski (ne izdani)?
Admin_1 Administrator Postova: 668

Obavijest o korištenju godišnjeg odmora

Ovdje je riječ o privremenoj obustavi obavljanja samostalne djelatnosti koja se prijavljuje nadležnom tijelu ili o prijavi/odjavi poslovnog prostora za potrebe fiskalizacije?
ritam Registrirani član Postova: 3

Obavijest o korištenju godišnjeg odmora

Obrtnik, paušalista, obveznik fiskalizacije, obvezan je poreznoj upravi dostaviti obavijest o korištenju godišnjeg odmora.

Ukoliko kao vlasnik ( nema zaposlenih) koristi četiri dana godišnjeg, zatim tjedan dana radi i onda opet koristi pet dana godišnjeg odmora...

Kako u tom slučaju obavijest treba izgledati ili treba za svaki novi dan korištenja godišnjeg odmora nositi novu obavijest u poreznu upravu?

Admin_1 Administrator Postova: 668

Paušalci trgovci i ugostitelji prema izmjenama Zakona o pore

Upravo zbog toga je citiran Zakon "po osnovi te djelatnosti" ne ukupne djelatnosti.
Dalela Registrirani član Postova: 154

Paušalci trgovci i ugostitelji prema izmjenama Zakona o pore

Upravo iz tog razloga sam postavila pitanje, jer naša porezna uprava tumači da je njegov primitak veći od 230.000,00 kn, a ne koliko je stvarni primitak koji je manji od 230.000,00 kn. Njima su primici - primici. U P-PPI obrascu su iskazani i ukupni primici premašuju 230.000,00 kn....
Admin_1 Administrator Postova: 668

Paušalci trgovci i ugostitelji prema izmjenama Zakona o pore

Članak 82., st. 1. Zakona o porezu na dohodak je jasan kao i ranije. Tom je odredbom Zakona o porezu na dohodak propisana granica za ostvarene primitke: "... po osnovi te djelatnosti u poreznom razdoblju ne ostvaruje ukupni godišnji primitak veći od ...".
Dakle, izuzimanje kao primitak u naravi nije primitak od obavljanja te djelatnosti.
Međutim moram napomenuti da pojedine ispostave PU to na žalost nisu tako tumačile.
Dalela Registrirani član Postova: 154

Paušalci trgovci i ugostitelji prema izmjenama Zakona o pore

Prvi puta se susrećem sa ovim slučajem pa molim pomoć: Obrtnik trgovac, nije u sustavu PDV-a, nema Di i prihodi u 2016. godini su manji od 230.000 kn. Odlučio je prijeći na paušalno oporezivanje. Od potrebne dokumentacije za prelazak ispunili smo RPO, RPO-A, TO, Izjava o neposjedovanju DI. U KPIZ smo unijeli nekoliko ne plaćenih računa u izdatke u naravi, dok smo nabavnu vrijednost robe koja mu je ostala sa 31.12. unijeli u primitke u naravi. Primici u naravi su nam stvorili prihode koji prelaze 230.000 kn, te je pitanje da li će to utjecati na odluku o odobrenju prelaska na paušalno oporezivanje ili ne. Na obrascu P-PPI ispunili smo primitke putem poslovnog računa, kao i primitke u naravi (nabavna vrijednost robe). Automatski i dobit je veća, kao i porez koji će se morati platiti do 28.2. Da li je sve to u redu jer koliko čujem mnogi nisu uvrstili robu u primitke, već prikazali na P-PPI samo primitke koje su zaista imali tokom godine.
Admin_1 Administrator Postova: 668

Prelaz na paušalo oporezivanje da ili ne

U novosti: https://misljenja.hr/novosti/rok-za-prelazak-na-utvrdjivanje-pausalnog-dohotka-je-do-15-sijecnja-2017/3004/ nalaze se linkovi na naše članke u kojima je sve pojašnjeno, a kako niste pretplatnik na kraju te iste novosti se nalazi kao dokument za preuzimanje (PDF) Obavijest Porezne uprave u kojoj je navedeno pod t.3. „Kako se utvrđuje visina paušalnog poreza“
Naše su novosti slobodne za pregled 7 dana od dana objave bez obveze pretplate.
ciciban74 Sudionik foruma Postova: 2

Prelaz na paušalo oporezivanje da ili ne

Postoji li neki model na koji način se paušalni porez utvrđuje, ili to ide onako idividualno od osobe koja to radi. Jer taj mi dio uopće nije jasan.
Admin_1 Administrator Postova: 668

Prelaz na paušalo oporezivanje da ili ne

Nema ozbiljnog odgovora da ili ne. Bitno je da svaki porezni obveznik zna činjenice, a odluku mora donijeti sam.
Treba znati da se kod paušalnog oporezivanja dohotka ne sučeljavaju primitci i izdatci. Porez se utvrđuje paušalno bez obzira ako bi stvarno poslovanje možda dovelo i do gubitka.
Tzv. paušalci ne vode poslovne knjige za koje im je potrebna stručna osoba, ali i dalje plaćaju poreze i doprinose.
Isplativije je za osobe koje u svojoj djelatnosti nemaju velike izdatke ili velike marže.
ciciban74 Sudionik foruma Postova: 2

Prelaz na paušalo oporezivanje da ili ne

Obrtnik sam van sustava pdv-a (dobitaš) i stalno zaposlen u drugoj firmi. Spiker sam i dajem usluge snimanja glasa za razne projekte (tv/radio, internet...) god. promet mi je manji od praga za paušalno oporezivanje (149.000) .
Davanja su sada jako velika jer nemam puno ulaznih troškova pa me interesira da li je pametno preći na paušalu?
Ako da, koji me troškovi očekuju. Iskreno sviđa mi se , ako sam dobro shvatio što se plaća mjesečno, a ne na kraju godine kada se pojavi odjednom ogromna cifra, kao i prebacivanje novca na račun kada mi je potrebno.
Što se događa doprinosima, da li se i dalje uplaćuju? (mirovinsko, zdravstveno...)
Pošto nemam puno vremena molio bih savjet i mišljenje od vas koji ste u upućeniji, jer gdje god da sam pitao od porezne do raznih knjigovodstvenih servisa dobijao bih drugačije odgovore.
Hvala.
Admin_1 Administrator Postova: 668

Paušalci trgovci i ugostitelji prema izmjenama Zakona o pore

https://misljenja.hr/novosti/rok-za-prelazak-na-utvrdjivanje-pausalnog-dohotka-je-do-15-sijecnja-2017/3004/
Naranaca Sudionik foruma Postova: 17

Paušalci trgovci i ugostitelji prema izmjenama Zakona o pore

Moraju li i obrtnici sezonci predati prijavu za paušalno oporezivanje do 13.01.2017.?
kaja Registrirani član Postova: 29

Paušalci trgovci i ugostitelji prema izmjenama Zakona o pore

Da, to će zaista mnoge od nas iz knjigovodstvenih servisa ostaviti bez određenog broja klijenata.

Predlažem da pričekamo Pravilnik o paušalnom oporezivanju - možda (kao i u starom) bude iznimaka -> djelatnosti koje ipak neće moći u Paušalno oporezivanje.

Slažem se da Zakonom o porezu na dohodak od 01.01.2017 niti jedna djelatnost nije izuzeta od paušalnog oporezivanja (tako je bilo i u starom Zakonu), ali ne znači da novi Pravilnik neće odrediti neke iznimke - tako je bilo i zadnji puta - Ugostitelj i trgovci su izuzeti od Paušala Pravilnikom.

Praksa je često do sada u više navrata pokazala da se u zadnji tren mijenjaju odluke...
Yoda Registrirani član Postova: 166

Paušalci trgovci i ugostitelji prema izmjenama Zakona

Zapravo ne će trebati voditi tu evidenciju jer je ona prema Pravilniku o porezu na dohodak zbog sučeljavanja primitaka i izdataka...
Paušalci ne evidentiraju primitke, ni izdatke pa ta evidencija gubi bilo kakav smisao.
Alex Registrirani član Postova: 40

Paušalci trgovci i ugostitelji prema izmjenama Zakona o pore

Pozdrav,

prema izmjenama Zakona o porezu na dohodak, uvedena je mogućnost paušalnog oporezivanja i za ugostitelje i trgovce koji ostvaruju primitak do propisanog iznosa za paušalce, naravno uz obvezu fiskalizacije putem uređaja iz prostora gdje se obavlja poslovanje.

Budući da time neće trebati voditi poslovne knjige prema odredbama Zakona o porezu na dohodak kao ni predavati JOPPD-e ( oni koji nemaju radnike ) to će mnoge od nas iz knjigovodstvenih servisa ostaviti bez određenog broja klijenata.

Za trgovce je jasno da će morati i dalje imati kalkulacije i evidencije o nabavi i prodaji robe - što nas ostavlja u \"igri\" imali oni radnike ili ne , ali me najviše zanima da li će ugostitelji paušalci i dalje morati voditi evidenciju o nabavi i utrošku repromaterijala ? Jer ako neće morati, a nemaju zaposlenih, tada im knjigovođa praktično ne treba - ne vode poslovne knjige, nemaju obvezu JOPPD-a, a naloge za plaćanje će ispunjavati sami :) .

Hvala !

Nikaku Registrirani član Postova: 111

Obrtnici paušalisti

Hvala puno na brzom odgovoru.
Admin_1 Administrator Postova: 668

Obrtnici paušalisti i knjiga uvezenih računa

Za fiskalizaciju računa bitno je kako su računi naplaćeni.
Paušalni obveznik poreza na dohodak je prema čl. 4. Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom mali obveznik fiskalizacije.
Isti Zakon čl. 20. propisuje fiskalizaciju u prometu gotovinom za male obveznike fiskalizacije, pa tako mali obveznici fiskalizacije iz članka 4. ovoga Zakona za naplatu u gotovini dužni su izdati račun koji mora biti uvezan u posebnu knjigu računa. (U priručniku PU o fiskalizaciji, i ako tako nije propisano jer Zakonom o fiskalizaciji u prometu gotovinom je propisano "dužni su", slobodno se tumači i navodi da mali obveznici fiskalizacije mogu izdavati račune i pomoću naplatnog uređaja sukladno čl. 15. i 16. tog Zakona.)
Znači:
- računi koji su naplaćeni u gotovini - iz knjige uvezenih računa,
- računi koji nisu naplaćeni u gotovini, za primljenu uplatu na transakcijski račun - pomoću računala, pisan rukom...

Dva slijeda računa, iz dvije blagajne, iz dva naplatna uređaja (knjiga uvezenih računa i računalo) su dopuštena. Ispravno je da je oznaka poslovnog prostora ista, oba slijeda broja računa kreću od broja 1, a razlikuju se u oznaci (broju) naplatnog uređaja (u Vašem slučaju knjiga uvezenih računa -1 i računalo -2).
Nikaku Registrirani član Postova: 111

Obrtnici paušalisti

Izdavanje računa-paušal
Da li kod paušalnog obrta računi koji su plaćeni preko žira -transakcijski -se vode preko naplatnog uređaja-tj izdamo račun iz računala ili se izdaju iz knjige uvezenih računa ovjerenih na PU.

račun 1 je plaćen gotovinom i izdajemo ga iz knjige uvezenih računa
račun 2 je plačen transakcijski -ide i on iz knjige uvezenih računa ?ili ga izdajemo iz računala

u internom aktu imamo dva slijeda računa
-gotovinski 1-1-1, 2-1-1
-transakcijski 1-1-2, 2-1-2

Hvala na odgovoru.
Nikaku Registrirani član Postova: 111

Obrtnici paušalisti

Hvala na odgovoru.
Yoda Registrirani član Postova: 166

Obrtnici paušalisti

Samo primitak, ne promet. Znači, ako je samo provizija primitak, iskazuje se samo provizija.
Nikaku Registrirani član Postova: 111

Obrtnici paušalisti

Turistička agencija-obrt-vodi se paušalno.
Primici na žiro račun (nema gotovinskih uplata) -nisu njen stvarni primitak (njena stvarna zarada je manja-tj.provizija.)
1. da li ona u obrazac PO SD unosi cijeli primitak na račun ili samo proviziju -koja je njena zarada ?


Nikaku Registrirani član Postova: 111

Obrtnici paušalisti

Hvala.
Admin_1 Administrator Postova: 668

Obrtnici paušalisti

Točno, ako će kontinuirano obavljati tu djelatnost.
Nikaku Registrirani član Postova: 111

Obrtnici paušalisti

Slobodno zanimanje -inženjer građevine ne može biti paušalist?
i dužan je odmah se prijaviti u RPO ?
Lara Registrirani član Postova: 9

Obrtnici paušalisti

Hvala na odgovoru!
Na HZ MO dobila sam još i dodatnu informaciju vezanu uz obvezu plaćanja doprinosa:
Ako je OPG osnovan prije 01.11.2010.g, a nije prijavljen u RPO, nositelj/član OPGa nije u obvezi plaćanja doprinosa odnosno može ih plaćati ako to želi, ali i ne mora. U slučaju da se odluči ne plaćati doprinos za MO neće imati evidentiranog radnog staža, a ZO može ostvariti ako se prijavi na HZ ZO u roku od 30 dana od odjave s posljednjeg statusa osiguranja u HzZO.
Sheldon Sudionik foruma Postova: 117

Obrtnici paušalisti

I član OPG-a bi se trebao prijaviti na MIO, odnosno ZDR osiguranje, ali ako to ne učini Zavod će po službenoj dužnosti donijeti rješenje o priznanju svojstva osiguranika (vidi čl. 119. Zakona o mirovinskom osiguranju).
Admin_1 Administrator Postova: 668

Obrtnici paušalisti

Vidi odgovor od 30.09.2014. i 17.1.2016. - linkove.
- do 80.500,00 kn nije obveznik poreza na dohodak
- 80.500,00 do 149.500,00 kn paušalni obveznik poreza na dohodak i upis u RPO
- 149.500,00 kn na dalje vodi poslovne knjige
- 230.000,00 kn ulazak u sustav PDV-a
Lara Registrirani član Postova: 9

OPG-prag za obvezu vođenja poslovnih knjiga

Molim mišljenje:
-u kojim uvjetima mora OPG ući u RPO i koje obveze tada ima glede evidencije poslovanja?
Lara Registrirani član Postova: 9

OPG-prag za obvezu vođenja poslovnih knjiga

Hvala na odgovoru, ali dalje se nameću pitanja:
-što za jedan OPG, koji se nije upisao u RPO, znači prag ostvarenja primitaka (otkup mlijeka + poticaj) 80.500,00 kn?
-kako PU provodi kontrolu primitaka ako je jednom nositelju OPGa koji ne vodi poslovne knjige dopuštena isplata otkupljenog mlijeka na tekući račun, a poticaj se isplaćuje na žiro račun?
-kome se nositelj OPGa mora obratiti za plaćanje zakonskih doprinosa prilikom osnivanja OPG koji od 01.01.2016. iznose 554,15 kn?
Admin_1 Administrator Postova: 668

OPG-prag za obvezu vođenja poslovnih knjiga

- prag je i dalje 149.500,00
- poticaj koji je sufinanciranje isporuke smatra se primitkom od obavljanja djelatnosti
- ako se ne vode poslovne knjige, može i na tekući račun

Vidi: postovi niže i https://misljenja.hr/novosti/pausalno-oporezivanje-samostalnih-djelatnosti-obrta-poljoprivrede-i-sumarstva-besplatna-brosura/2132/
Mala vidra Registrirani član Postova: 91

OPG-prag za obvezu vođenja poslovnih knjiga (prelazak na obr

- prag je 230.000 kn za ulazak u sustav pdv, a to onda znači i u registar poreznih obveznika. No to ne znači "prelazak u obrt" nego i dalje ostaje OPG, ali vodi poslovne knjige
- da
- isključivo na žiro račun
Lara Registrirani član Postova: 9

OPG-prag za obvezu vođenja poslovnih knjiga (prelazak na obr

Molim info:
- koji je prag ostvarenja primitaka od obavljanja poljoprivredne djelatnosti za zakonsku obvezu prelaska OPG-a na vođenje poslovnih knjiga tj. prelazak na obrt?
-da li primitkom od obavljanja djelatnosti OPG-a smatra otkup mlijeka+državni poticaji uplaćeni od strane Agencije za plaćanja u poljoprivredi?
-da li je dozvoljeno da otkupljivač mlijeka (npr. Dukat) plaća OPGu otkupljeno mlijeko na tekući račun nositelja OPGa ili se isplata mora izvšiti na žiro račun?
trio no Registrirani član Postova: 185

Obrtnici paušalisti

Hvala puno.
Yoda Registrirani član Postova: 166

Obrtnici paušalisti - promjena oporezivanja u godini

1) 01.01.2025. do 31.08.2015. obrazac PO-SD (15. siječnja 2015.). Od 01.09. do 31.12.2015. Obrazac DOH s dohotkom ostvarenim prema poslovnim knjigama samo za to razdoblje i osobnim odbitcima za cijelu godinu (29. veljače 2016.). Paušalni dohodak se ne iskazuje u obrascu DOH, kao da ga nije niti bilo.
2) Da po sili zakona ulazi u sustav PDV-a u 2016. jer je isti porezni obveznik imao oporezive isporuke veće od 230.000,00 kn u 2015.
Dudica Registrirani član Postova: 2

PAUŠALIST - PRESTANAK TIJEKOM GODINE

Iskreno, mislim da bi za odgovor isključivo bila nadležna PU. Oni jedini bi trebali uputiti obveznika da ne bi poslije razmišljali na koji mu način obraditi prijave. Ja se osobno slažem da se preda prijava do 31.08. PO-SD, a nadalje DOH obrazac, te da se iskoristi cijela godišnja olakšica,obzirom da obveznik na nju ima pravo bez obzira na način oporezivanja. Koliko sam razumjela donešeno mu je rješenje da od 01.09. nije više paušalist?
Ovo za PDV iskreno bi po meni trebalo gledati kao cijelo godišnje razdoblje i ako je veće od 230.000,00 kn ući s 01.01.2016. u sustav PDV-a, ali opet je tu najmjerodavnija PU.
trio no Registrirani član Postova: 185

PAUŠALIST - PRESTANAK TIJEKOM GODINE

Porezni obveznik bio je paušalni obveznik do 31.08.2015., od 01.09.2015. obvezan je voditi poslovne knjige kao obrtnik, odnosno s obzirom de je premašio iznos od 149.500,00 kn primitaka ukinuto mu je rješenje o paušalnom načinu oporezivanje, te mu je izdano i novo s obvezama doprinosa za obrtnika.
Nas zanima na koji način se predaje porezna prijava i kada:
1) Da li za primitke u razdoblju do 31.08.2015. se predaje obrazac PO-SD do 15.01.2016., a za dohodak ostvaren od 01.09.do 31.12.15. se predaje porezna prijava na dohodak do 29.02.2016., te da li se na toj poreznoj prijavi može koristiti osobni odbitak za cijelu godinu, ili samo za razdoblje od 01.09.15.?
2) S obzirom da je ukupni iznos izdanih računa na razini godine veći od 230.000,00 kn (zajedno zbrojeno razdoblje paušalnog oporezivanja do 31.08. i nepaušalno oporezivanje od 01.09.) porezni obveznik ulazi u sustav PDV-a neovisno o načinu oporezivanja, gleda se isključivo ukupno iznos fakturiranih računa?
Admin_1 Administrator Postova: 668

Paušalci i izdavanje računa

Za primljenu potporu se ne izdaje račun, nije isporuka ali je primitak. Pravilnik o paušalnom oporezivanju samostalnih djelatnosti propisuje Obrazac PO-SD, a u čl. 7. navodi ukupno naplaćene primitke pa se u taj obrazac evidentiraju i potpore.
konto Sudionik foruma Postova: 5

Paušalci i izdavanje računa

što se tiče paušalaca, da li u godišnju prijavu PO-SD ulazi i primljena potpora za samozapošljavanje?poticaji za zapošljavanje?
Yoda Registrirani član Postova: 166

Paušalci i izdavanje računa

Paušalce kužim... Nedostajala mi je jedna karika - do 80.500,00.
Hvala.
Dax Registrirani član Postova: 180

Paušalci i izdavanje računa

Paušalni obveznici poreza na dohodak su obveznici poreza na dohodak pa su obvezni izdavati račune. Jedini je izuzetak propisan čl. 54. b Općeg poreznog zakona:
Računi se ne moraju ispostavljati ako se promet ostvaruje od priređivanja lutrijskih igara, igara klađenja, igara u casinima te na automatima za igre na sreću i zabavu, ako se pretežni dio vrijednosti prometa odnosi na maloprodaju dnevnog tiska, duhana i duhanskih prerađevina, maraka i drugih poštanskih vrijednosnica, ako se prodaja obavlja putem automata, ako se vlastiti poljoprivredni proizvodi proizvedeni na vlastitom obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu izravno prodaju krajnjem potrošaču u proizvodnim objektima seljačkih ili obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, ako se prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda obavlja na tržnicama i otvorenim prostorima.
Prodajom na tržnicama i otvorenim prostorima smatra se isključivo prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda krajnjem potrošaču koja se obavlja na neki od sljedećih načina:
– na štandovima i klupama na tržnicama na malo
– na štandovima i klupama izvan tržnica na malo.

Otkupne blokove izdaje ili kupac ili prodavatelj poljoprivrednih proizvoda (OPG) samo ako nije obveznik poreza na dohodak (pod 1.).
Ostvareni primitci:
1. do 80.500,00 kn - nije obveznik poreza na dohodak - otkupni blok
2. 80.500,00 do 149.500,00 paušalni obveznik poreza na dohodak - račun
3. od 149.500,00 vodi poslovne knjige (KPI) ili dobitaš po želji - račun
Yoda Registrirani član Postova: 166

Paušalci i izdavanje računa

Neki obrtnici paušalci izdaju račune, a neki otkupne blokove. U čemu je razlika?
Yoda Registrirani član Postova: 166

Obrtnici paušalisti

Uvjet godišnjeg primitka kao granice za paušalno oporezivanje dohotka često je u praksi i raznoj literaturi pogrešno tumačen, pa citiram članak 44., stavak 1. Zakona o porezu na dohodak:
„Poreznom obvezniku koji obavlja djelatnost iz članka 18. stavka 1. i 3. ovoga Zakona, a nije obveznik poreza na dodanu vrijednost prema Zakonu o porezu na dodanu vrijednost, te koji po osnovi te djelatnosti u poreznom razdoblju ne ostvaruje ukupni godišnji primitak veći od 65% iznosa propisanog za obvezni ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost prema Zakonu o porezu na dodanu vrijednost, dohodak i porez na dohodak može se utvrđivati i u paušalnom iznosu.“
Posebno se i na misljenja.hr iz citiranog ističe „koji po osnovi te djelatnosti“, jer smatramo da za cenzus od 149.500,00 kn (65% iznosa propisanog za obvezni ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost) nikako ne treba ubrajati primitke u naravi za izuzimanje dugotrajne imovine – osobito zbog promjene načina oporezivanja jer to nisu primitci nastali obavljanjem te djelatnosti obrta već je to „izuzimanje“ propisana obveza Pravilnikom.
Upravo su u tome postupanja raznih ispostava Porezne uprave neujednačena."

Ima cijeli tekst od 3.12.2013. iz kojeg je navedeno citirano na: https://misljenja.hr/novosti/pausalno-placanje-poreza-za-samostalne-djelatnosti-obrta-te-djelatnosti-poljoprivrede-i-sumarstva/517/

Poticaji, izuzimanja... to nije iz obavljanja djelatnosti. I kod dobitaša to nisu prihodi iz osnovne - redovne djelatnosti.
Mebl Sudionik foruma Postova: 48

Obrtnici paušalisti

Mislim da treba. Nisam sigurna.
Kviska Sudionik foruma Postova: 27

Obrtnici paušalisti

Obrtnik može biti paušalista sve dok ne ostvari primitak od 149.500,00 kn. Zanima me da li u navedenih 149.500,00 treba uključiti i poticaje koje je dobio za samozapošljavanje, kao i poticaje koje je dobio za radnike na stručnom usavršavanju?
Hvala unaprijed.
Kreiraj odgovor
  • Sortiraj uzlazno
  • Sortirano je silazno
 Povratak