Mišljenja.hr

Forum

Porez po odbitku

Kreiraj odgovor
  • Sortiraj uzlazno
  • Sortirano je silazno
Admin_2 Administrator Postova: 343

Porez po odbitku i kamata između povezanih osoba

U temi smo poreza po odbitku pa što se tiče poreza po odbitku ako se radi o povezanim društvima iz različitih država članica EU, vezano za obveze poreznog obveznika u RH treba konzultirati čl. 31.a i dalje Zakona o porezu na dobit. Odredbe se mogu vidjeti: https://misljenja.hr/oporezivanje-isplata-kamata-i-autorskih-naknada-izmedju-povezanih-drustava-razli/c1917/
Obveze poreznog obveznika iz Francuske uređuju propisi u Francuskoj. No, kako god, međunarodni ugovori su iznad nacionalnih propisa, a ugovorom je određeno da je na kamatu stopa 0. Vezano za primjenu ugovora, ako je ugovorom određeno da se pri isplati pojedinih naknada (npr. kamata) ne plaća porez po odbitku, primatelj naknade (kamate) može umjesto obrasca Zahtjeva dostaviti potvrdu o rezidentnosti od nadležnog inozemnog poreznog tijela, detaljnije u bazi znanja Porezni sustav - Porez na dobit: https://misljenja.hr/placanje-poreza-po-odbitku-primjena-ugovora-o-izbjegavanju-dvostrukog-oporezivan/c1916/

Vezano za kamate između povezanih osoba, prvo treba primijetiti da je zajam primljen od vlasnika. Propisano je da se za kamate koje treba uvećati poreznu osnovicu, koje nisu porezno priznat rashod, smatraju kamate na zajmove koji su primljeni od dioničara odnosno člana društva koji drži najmanje 25% dionica ili udjela u kapitalu ili glasačkih prava u poreznom obvezniku, ako bilo kada u poreznom razdoblju ti zajmovi premaše četverostruku svotu udjela toga dioničara odnosno člana društva u kapitalu ili glasačkom pravu, utvrđenu u odnosu na svotu i razdoblje trajanja zajmova u poreznom razdoblju, osim kamate po kreditima od financijskih organizacija. Detaljnije u bazi znanja Porezni sustav - Porez na dobit: https://misljenja.hr/kamate-na-zajmove-dionicara-i-clanova-drustva/c3062/

Inače, prilikom utvrđivanja porezne osnovice u poslovanju između povezanih osoba rezidenta i nerezidenta treba obratiti pozornost jesu li se između tih povezanih osoba u njihovim poslovnim odnosima ugovorili uvjeti koji se razlikuju od uvjeta koji bi se ugovorili između nepovezanih osoba. Ako jesu, porezni obveznik za iznos dobiti koja bi bila ostvarena, kada bi se radilo o odnosima između nepovezanih osoba treba provesti usklađenje. Detaljnije se o tome može vidjeti u bazi znanja Porezni sustav - Porez na dobit: https://misljenja.hr/porezna-osnovica-poslovanju-izmedju-povezanih-osoba/c3063/
Dalje, kamatna stopa iz čl. 14., st. 3. Zakona o porezu na dobit se primjenjuje na povezane osobe rezidente i nerezidente. Detaljnije se o tome može vidjeti u bazi znanja Porezni sustav - Porez na dobit: https://misljenja.hr/kamate-izmedju-povezanih-osoba/c1938/

- Svakako uz dane članke pogledati (kliknuti) na povezane članke u desnom stupcu "Mišljenja"
Lino Registrirani član Postova: 20

Porez po odbitku

Imam 2 pitanja vezano za kamate između povezanih osoba , društva.
1.Poduzeće sa sjedištem u Rh je primilo pozajmicu od vlasnika - drugog poduzeća iz EU, Francuske. Da li se kamata priznaje u visini trenutne tržišne kamate za povezane osobe u 2022. godini 2,68% a ostalo ide u nepriznate rashode koji uvećavaju osnovicu poreza na dobit ?
2. u ovom slučaju ne plaća se porez po odbitku budući da je u primjeni ugovora o dvostrukom oporezivanju kamata 0. Zanima me da li je potrebno nešto napraviti vezano za oslobođenje ili?
Zahvaljujem.
Admin_3 Administrator Postova: 335

Porez po odbitku

Oporezivanje dividendi i udjela u dobiti između matičnih društava i povezanih društava iz različitih država članica uređuje čl. 31.e Zakona o porezu na dobit.
Prema navedenoj odredbi Zakona o porezu na dobit porez po odbitku na dividende i udjele u dobiti iz čl. 31., st. 4. i 7. ovoga Zakona ne plaća se kada se dividende i udjeli u dobiti isplaćuju društvu koje ima jedan od oblika na koji se primjenjuje zajednički sustav oporezivanja koji vrijedi za matična društva i povezana društva iz različitih država članica EU, ako:
1. primatelj dividende ili udjela u dobiti ima najmanje 10% udjela u kapitalu društva koje isplaćuje dividendu ili udio u dobiti,
2. ako najniži postotak udjela iz točke 1. ima u neprekidnom razdoblju od 24 mjeseca.
Prema čl. 51.b, st. 4. Pravilnika o porezu na dobit, ukoliko u trenutku isplate nije ispunjen uvjet minimalnog zadržavanja udjela u neprekinutom razdoblju od 24 mjeseca, ali je ispunjen uvjet 10% udjela u kapitalu, isplata se može izvršiti neoporezivo pod uvjetom da porezni obveznik uz propisanu dokumentaciju dostavi dodatno i bankovnu garanciju nadležnoj ispostavi Porezne uprave na iznos porezne obveze koja bi se obračunala kada bi se isplaćena dividenda ili udio u dobiti oporezivali.
Vidjeti i mišljenje MF: https://misljenja.hr/porez-po-odbitku-pri-isplati-dividendi/m5931/
Sve uz napomenu da su međunarodni ugovori iznad nacionalnih propisa o oporezivanju, konkretno: https://www.porezna-uprava.hr/hr_propisi/_layouts/15/in2.vuk2019.sp.propisi.intranet/propisi.aspx#id=pro1416
Tokii Sudionik foruma Postova: 22

Porez po odbitku

Poštovani, da li se pri isplati udjela u dobiti vlasniku - pravnoj osobi nerezidentu ( Francuska ) koji je 100 postotni vlasnik društva u Hrvatskoj kraće od 24 mjeseca primjenjuje porez po odbitku od 10 % ?
Da li se izuzeće prema ugovoru o međunarodnom oporezivanju HR- FRA gdje stoji 0% može primijeniti samo ako je FRA nerezident vlasnik duže od tih 24 mjesesca? Ako da, da li je u tom slučaju kada prođe tih 24 mjeseca dovoljno od nerezidenta zatražiti "potvrdu o rezidentonsti " kako se ne bi platio porez po odbitku od 10 % ili je još nešto potrebno?
Zahvaljujem na mišljenju.
Zagreb Registrirani član Postova: 176

Porez po odbitku

Hvala.
Admin_1 Administrator Postova: 668

Porez po odbitku

Porez po odbitku se plaća na autorske naknade u koje se ubrajaju usluge poreznog i poslovnog savjetovanja, revizorske usluge te usluge istraživanja tržišta, a koje se plaćaju inozemnim osobama. Smatramo da due diligence ima ili može imati elemente ovih usluga.
Načelno, isplatitelj treba utvrditi da li RH ima s državom čiji je porezni obveznik (dobavljač) rezident sklopljen Ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Tim ugovorom može biti propisana niža stopa, odnosno plaća li se porez po odbitku.
RH s Austijom ima sklopljen ugovor prema kojemu se na autorske naknade primjenjuje stopa 0%. Dakle, dovoljno je zatražiti ovjerenu potvrdu o rezidentnosti.
Detaljnije: https://misljenja.hr/porezi/porez-po-odbitku/1334/
Ugovor i stope poreza: https://www.porezna-uprava.hr/hr_propisi/_layouts/in2.vuk.sp.propisi.intranet/propisi.aspx#id=pro1402
Zagreb Registrirani član Postova: 176

Porez po odbitku

Poštovani, primili smo ino fakturu (iz Austrije) za usluge procjene vrijednosti našeg poduzeća-due diligence. Provjerili smo dobavljača i nalazi se u VIES bazi. Zanima nas jesmo li bili obvezni platit porez po odbitku na tu fakturu?
Unaprijed se zahvaljujem.
Lp
Emma Registrirani član Postova: 155

Porez po odbitku

Odvjetničke usluge nisu predmet poreza po odbitku, osim ako je pružena i usluga npr. savjetovanja.
elsjaj Registrirani član Postova: 10

Porez po odbitku

Poštovani,

molim informaciju da li se porez po odbitku plaća na usluge odvjetničkog ureda u Gani (prihvat ugovora, pečat, legalna naknada, potvrde i sl.) Usluge obavljene poduzeću u Hrvatskoj sa idejom da će izvoziti svoje proizvode u Ganu, a što se još nije realiziralo. Ako da, da li se računa 15% ili 20%. Hvala.
Admin_1 Administrator Postova: 668

Porez po odbitku

Zakon o porezu na dobit čl. 31., st. 10 propisuje obvezu plaćanja poreza po odbitku po stopi od 20 % na sve vrste usluga koje nisu navedene, a koje su plaćene osobama koje imaju sjedište ili mjesto stvarne uprave, odnosno nadzora poslovanja u državama koje se smatraju poreznim utočištima ili financijskim centrima, osim država članica Europske unije te država s kojima je Republika Hrvatska sklopila i primjenjuje ugovore o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, a država je objavljena na Popisu država koji donosi ministar financija i koji se objavljuje na mrežnim stranicama Ministarstva financija i Porezne uprave Republike Hrvatske.
https://misljenja.hr/porezi/porez-po-odbitku/1334/
https://misljenja.hr/porezi/popis-drzava-iz-clanka-31-stavka-10-zakona-o-porezu-na-dobit/1915/
ritam Registrirani član Postova: 3

Porez po odbitku

Tvrtka sa sjedistem u Gibraltaru obavlja usluge za hrvatsku tvrtku (Ishodovanje Gibraltarskih svjedodžbi za pomorce koji su zaposleni posredstvom naše tvrtke).

Gibraltar je na popisu država iz članka 31 st 10 poreza na dobit.
je li se na iznos plaćenih usluga (po računu) treba platiti porez po odbitku od 20% ?
Admin_1 Administrator Postova: 668

Porez po odbitku, robni kredit

Sukladno čl. 31., st. 5. Zakona o porezu na dobit porez po odbitku se ne plaća na kamate isplaćene na robne kredite za kupnju dobara koja obvezniku služe za obavljanje djelatnosti. Robnim kreditom je ugovorena namjena korištenja kredita.
Ako nije ugovorena propisana namjena korištena kredita, ne radi se o robnom kreditu te pri plaćanju kamata treba obustaviti i platiti 15% porez po odbitku u RH.
Porez po odbitku Registrirani član Postova: 1

POREZ PO ODBITKU

Molimo Vas hitno ukoliko ste u mogućnosti danas da nam netko ogovori,
da li se na kamate po ino-kreditu od pravne osobe iz Vietnama iz zemlje s kojom Hrvatska nema ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja plaća porez po odbitku na isplaćene kamate.
Kredit nam je odobrio naš kupac iz Vietnama uz kamatu od 5% uz uvjet da se iz njega financira repromaterijal i oprema vezana uz našu djelatnost. Te na taj način osigurao nesmetanu proizvodnju proizvoda koju on od nas kupuje.
Da li se taj kredit smatra ROBNIM KREDITOM u smislu članaka 31.Zakona o porezu na dobit?
Konkretno, mi njemu prodajemo gotov proizvod, a on financira naš repromaterijal i opremu koju nabavljamo u zemlji.
Kreiraj odgovor
  • Sortiraj uzlazno
  • Sortirano je silazno
 Povratak