Mišljenja.hr

Forum

Godišnji odmor

Kreiraj odgovor
  • Sortirano je uzlazno
  • Sortiraj silazno
žderopero Registrirani član Postova: 19

Godišnji odmor

Radnica je cijelu 2014. godinu pa sve do 24.02.2015. na porodiljnom.
Ugovor na određeno joj ističe 31.01.2015. i neće se produžiti.
Da li joj moram isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor?
Sheldon Sudionik foruma Postova: 117

Godišnji odmor

Radni odnos je trajao bez obzira na porodiljni pa radnici treba obračunati i isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor.
Neir Registrirani član Postova: 4

Godišnji odmor

Da li radniku koji je došao nakon 01.07.2014. moram dati razmjerni dio GO za 2014. ?
Sheldon Sudionik foruma Postova: 117

Godišnji odmor

Neir, nije baš jasno pitanje. Vidi članke 76. do 85. Zakona o radu:
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2014_07_93_1872.html
Marinela Sudionik foruma Postova: 9

Godišnji odmor

Kod nas je isto slična situacija. Radnica je došla na zamjenu za rodiljni dopust 01.10.2014. i nema određen rok trajanja ugovora, već piše do povratka prethodne radnice sa rodiljnog (pretpostavka je nakon 6 mjeseci). E sad, da li se u 2014. za ta dva mjeseca utvrđuje razmjerni dio da se zaključi kalendarska 2014., pa u 2015. ispočetka jer se ne zna kad će se prva radnica vratiti.
Hataitla Sudionik foruma Postova: 13

Godišnji odmor

Pozdrav !
Molila bih pomoć kod slijedećeg: neprofitna smo organizacija, od 20.11.2013. imamo jednu zaposlenu osobu na Ugovor na određeno vrijeme, na nepuno radno vrijeme, 10 sati tjedno. Ugovor produžavamo aneksima svaka 3 mjeseca. Kako obračunati toj osobi godišnji odmor?
Zahvaljujem!
Sheldon Sudionik foruma Postova: 117

Godišnji odmor

Ako je radnik došao 1. srpnja i kasnije uz uvjet da je radio više od polovine mjeseca, on za tu kalendarsku godinu (2014.) (ili za period koliko je radio, ako je došlo do prestanka radnog odnosa) ostvaruje pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora.
Za određivanje prava na godišnji odmor nije bitno da li je radnik zaposlen na puno ili nepuno radno vrijeme.
Hataitla Sudionik foruma Postova: 13

Godišnji odmor

To mi je jasno, nisam znala da li igra ulogu to što djelatnica radi nepuno radno vrijeme. Znači, ima pravo na puni godišnji odmor za 2014. godinu?
Da li kod obračuna plaće dok je na godišnjem pišemo sate kao da je radila i isplatimo redovnu plaću, ili postoji neki drugi način obračuna ?
Marinela Sudionik foruma Postova: 9

Godišnji odmor

Sheldon, hvala na odgovoru.

Hataitla, ako vam radnica ima pravo na puni GO u 2014. onda je prva dva tjedna morala iskoristiti u tekućoj godini (najkasnije obračun plaće za prosinac/2014), a ostatak do 30.06.2015.

Ali, ako vam radi od 20.11.2013. to znači da je i za 2013. imala pravo na razmjerni GO, Sheldon? Da li i tada postoji neki uvjet o korištenju razmjernog GO u tekućoj godini, budući da to uglavnom bude manje od dva tjedna?

Što se tiče obračuna, u programu vam postoji parametar, dakle ne piše se Redovan rad, već Godišnji odmor i onda se upisuju sati prema fondu za taj mjesec, a o vašem pravilniku ovisi koeficijent, kod nas je isto kao za redovan rad. Točan datum korištenja GO od-do bi trebalo definirati u Rješenju o korištenju godišnjeg odmora i toga se držati kod obračuna plaće.

Hataitla Sudionik foruma Postova: 13

Godišnji odmor

Zahvaljujem na odgovoru.
Inače, ja nisam knjigovođa, a za poslodavca vodim jednostavno knjigovodstvo, sve ručno, bez programa. Nema pravilnika o radu jer se radi o maloj udruzi s jednim zaposlenim.
Dakle, ako sam dobro shvatila, za vrijeme godišnjeg pišemo sate kao da osoba radi i obračunamo plaću kao i kod redovnog rada?
Sheldon Sudionik foruma Postova: 117

Godišnji odmor

Ako je radnik zaposlen 1. srpnja 2014. i neprekidno radi kod istog poslodavca - ostvario je šest mjeseci, ali mislim da mu nedostaje 1 dan za puni godišnji odmor pa ostvaruje pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora.

Kod korištenja godišnjeg odmora u evidenciju o radnom vremenu ne upisuje se redovan rad, već godišnji odmor s pripadajućom satnicom kao da je radio. Jednako ide i u isplatnu (obračunsku) listu.

Prema starom Zakonu o radu, ako radnik radi od 20.11.2013., za 2013. se primjenjuje članak 59. starog Zakona.
Taj radnik ima pravo na jednu dvanaestinu (1/12) godišnjeg odmora za svakih navršenih mjesec dana rada ako u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovan radni odnos, zbog neispunjenja šestomjesečnog roka neprekidnog rada, nije stekao pravo na puni godišnji odmor, primjerice zaposlio se poslije 1. srpnja, a to je taj konkretan slučaj.
Znači ostvario je pravo na 1/12 (ali i to ovisi o rasporedu radnog vremena, može biti i 2/12).
Ako je radni odnos tog radnika prestao prije 1. srpnja 2013. kod starog poslodavca, a on je nakon toga zasnovao radni odnos kod drugog poslodavca 20.11.2013., ostvario je pravo na adekvatni (razmjerni) dio godišnjeg odmora kod svakog poslodavca.
Ali ako je tom radniku radni odnos kod bivšeg poslodavca prestao nakon 1. srpnja 2013., a on je zasnovao novi radni odnos tijekom iste kalendarske godine (20.11.2013), novi mu poslodavac nije obvezan omogućiti korištenje godišnjeg odmora za 2013.

Ovo su vrlo složena pitanja i rješavaju se za svaki pojedini slučaj pojedinačno, u pravilu „paušalne“ odgovore je vrlo nezahvalno davati na forumu jer treba biti upoznat sa svim činjenicama. Ipak nadam se da sam bar malo pomogao.
Hataitla Sudionik foruma Postova: 13

Godišnji odmor

Sheldon, zahvaljujem na iscrpnom odgovoru.
I, pomogli ste, naravno. :)
Marinela Sudionik foruma Postova: 9

Isplata plaće nakon prestanka radnog odnosa

Pozdrav,
imam pitanje vezano za isplatu naknade za neiskorišteni GO nakon prestanka radnog odnosa (smrt radnika). Pravomoćnim rješenjem javnog bilježnika dužni smo isplatiti naknadu za neiskorišteni GO na račun pokojnog. Zanima me slijedeće - u JOPPD obrascu koga navesti kao primatelja, (ime, prezime, OIB), pretpostavljam nasljednika?
Zahvaljujem unaprijed na odgovoru
trio no Registrirani član Postova: 185

GO za osobu na stručnom osposobljavanju

Za osobu koja je na stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa (čl. 59 ZOR u trajanju do 12 mjeseci-obvezni stažisti) ugovor je sklopljen na 6 mjeseci. S obzirom da je osoba točno 6 mjeseci na stručnom osposobljavnju, da li kod računanja prava na GO se povodimo čl. 78 ZOR, odnosno da tu osobu pripada proporcinalni dio godišnjeg odmora?

Hvala
Dax Registrirani član Postova: 180

GO za osobu na stručnom osposobljavanju

I u tom se slučaju primjenjuje Zakon o radu osim pojedinih odredbi (sklapanje ugovora o radu, o plaći, o naknadi plaće i prestanak ugovora o radu). Prema tome, osoba na stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa ima za vrijeme osposobljavanja pravo na godišnji odmor jednako kao i radnici s kojima je sklopljen ugovor o radu. Međutim, nemaju pravo na naknadu plaće za vrijeme GO.
Mebl Sudionik foruma Postova: 48

GO za osobu na stručnom osposobljavanju

Točno je da u vašem slučaju osoba na stručnom osposobljavanju ima pravo na proporcinalni dio godišnjeg odmora.
Irra Registrirani član Postova: 5

GO za osobu na stručnom osposobljavanju

U "našem" ugovoru koji imamo s HZZ-om piše da "Polaznik ima pravo na isplatu troškova novčane pomoći i prijevoza i za vrijeme G.O. i slobodnih dana za pripremanje stučnog ispita, ukoliko je pbveznik polaganja stručnog isipita.
Navedeni troškovi ne isplaćuju se u slučajevima privremene nesposobnosti za rad koja je u duljem trajanju od 30 dana..."
zmotana Registrirani član Postova: 35

Godišnji odmor

Poštovani, imamo situaciju da radnik odlazi sa današnjim danom, tj. 30.11. mu sporazumno prestaje radni odnos. Ostalo mu je 14 dana neiskorištenoga godišnjega. Taj godišnji smo spremni platiti na slijedećoj plaći, naravno sa pripadajućim obavezama. Kako napisati satnicu u JOPPD obrazcu i kako prikazati dio isplate za GO ili se samo sve prikazuje kao plaća u tom mjesecu, tj u obračunskoj listi samo povećati osnovicu?
Sheldon Sudionik foruma Postova: 117

Godišnji odmor

Bez obzira što nalazili u raznoj literaturi, treba ići u dva reda zbog šifre.
6.2 je 0021
sati su 0
zmotana Registrirani član Postova: 35

Godišnji odmor

hvala
Viktoria Registrirani član Postova: 5

Izračun naknade za godišnji odmor

da li u izračun naknade za godišnji odmor osim plaće u novcu, plaće u naravi i ostalih unaprijed dogovorenih i propisanih primitaka, koji su uglavnom mjesečni, ulazi i nagrada zaposleniku (jednokratna) zbog npr. uspješno završenog projekta?
Viktoria Registrirani član Postova: 5

Izračun naknade za godišnji odmor

da se nadovežem, ukoliko tvrtka dobro posluje odluči isplatiti srednjem menagementu jednogodišnji bonus.. da li taj bonus ulazi u izračun nadoknade za godišnji odmor sljedeći mjesec?
Mebl Sudionik foruma Postova: 48

Izračun naknade za godišnji odmor

Za vrijeme korištenja godišnjeg odmora radnik ima pravo na naknadu plaće u visini određenoj kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, a najmanje u visini njegove prosječne mjesečne plaće u prethodna tri mjeseca (uračunavajući sva primanja u novcu i naravi koja predstavljaju naknadu za rad).
To znači da se u obzir uzimaju ona primanja koja predstavljau naknadu za rad.
Viktoria Registrirani član Postova: 5

Izračun naknade za godišnji odmor

to mi je jasno..
ali da li je bonus naknada za rad?
npr. bonus/stimulacija jer su dioničari zadovoljni rezultatima?
npr. sustav nagrađivanja radnika ukoliko dovedu novog zaposlenika jer smo deficitarno zanimanje.. svaki zaposlenik koji dovede novog radnika, ima pravo na ta "employment bonus".. dal je to naknada za rad?

sa stajališta poreza, svi ti bonusi su proizašli iz radnog odnosa.. pa se mogu smatrati naknadom za rad..
iz moje perspektive smatram da jednokratni bonusi ne bi trebali ulaziti u prosjek primanja za nadoknadu plaće, međutim, meni zakon nije jasan.

admin?
Admin_1 Administrator Postova: 668

Izračun naknade za godišnji odmor

Jedno je obračun "kao dohodak od nesamostalnog rada", a drugo je ugovorena plaća kao naknada za rad. Dakle, inventurni manjak na teret radnika, bez terećenja tog radnika, nije plaća ali se obračun obavlja kao za plaću (primitak u naravi).
Jednako kako je niže odgovorio(la) Mebl: "u visini određenoj kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu".
Dakle, ako je ugovorom o radu (ili pravilnikom i sl.) ugovoren bonus kao fiksan iznos ili u postotku ostvarenog rezultata (ili po dovedenom novom radniku) to je plaća koja se uzima u obzir kod izračuna naknade za godišnji odmor.
Ako je odluka o isplati bonusa donesena nevezano za ugovor o radu, onda bonus nije plaća koja se uzima u obzir kod izračuna naknade za godišnji odmor.
Viktoria Registrirani član Postova: 5

Izračun naknade za godišnji odmor

Zakon kaže
Za vrijeme korištenja godišnjeg odmora radnik ima pravo na naknadu plaće u visini određenoj kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, a najmanje u visini njegove prosječne mjesečne plaće u prethodna tri mjeseca (uračunavajući sva primanja u novcu i naravi koja predstavljaju naknadu za rad).

Dakle ako ja idem na godišnji odmor 04.04.-25.04., gleda mi se prosjek mjesečne plaće u prethodna tri mjeseca. tj plaća obračunata za period 01.01.2016.-31.03.2016.?

Admin_1 Administrator Postova: 668

Izračun naknade za godišnji odmor

Da čl. 81. ZOR-a, i ističem "koja predstavljaju naknadu za rad".
ALFAIOMEGA Registrirani član Postova: 8

Isplata neiskorištenog godišnjeg odmora

Molim vas za pomoć.

Radnik je odjavljen 15.04.2014. godine. Da li mu možemo sada isplatiti tu naknadu, tj. koji je rok za isplatu naknade za neiskorišteni GO ?

Hvala i lijepi pozdrav.
Admin_1 Administrator Postova: 668

Isplata neiskorištenog godišnjeg odmora

Naknada za neiskorišteni godišnji odmor se može isplatiti prije isplate plaće za redovan rad, sa zadnjom plaćom ili nakon isplaćene zadnje plaće.
ALFAIOMEGA Registrirani član Postova: 8

Godišnji odmor

"...Nakon isplaćene zadnje plaće"... Postoji neki rok ili Zakonom nije definirano?
Admin_1 Administrator Postova: 668

Godišnji odmor

Nema jednoznačnog Zakonskog određenja, treba konzultirati pravnu struku. Mi nismo pravni portal i ne pružamo pravne savjete.
Napomena da postoji sudska praksa o tome da pravo radnika na kamatu počinje teći od datuma prestanka ugovora o radu. Dakle, savjet je isplata u razumnom roku kako ne bi došlo do sudskog spora.
ALFAIOMEGA Registrirani član Postova: 8

Godišnji odmor

Sve jasno. Zahvaljujem na odgovoru.

LP
Dalela Registrirani član Postova: 154

Godišnji odmor

Djelatnik je dao otkaz. Iskoristio je stari godišnji odmor do 31.5. Da li ima pravo na puni novi godišnji odmor, jer je htio iskoristiti 10 dana prije otkaznog roka, što poslodavcu ne odgovara. Mora li mu odobriti taj godišnji odmor ili ne, te otkazom da li mu mora isplatiti i naknadu za godišnji odmor. Zahvaljujem na pomoći.
Dax Registrirani član Postova: 180

Godišnji odmor kod otkaza ugovora o radu

Raspored korištenja godišnjeg odmora utvrđuje poslodavac najkasnije do 30. lipnja tekuće godine, a pri utvrđivanju rasporeda korištenja godišnjeg odmora moraju se uzeti u obzir potrebe organizacije rada. Iznimno u slučaju prestanka ugovora o radu prema članku 82. ZOR-a poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora. Ta se naknada određuje razmjerno broju dana neiskorištenoga godišnjeg odmora.
Godišnji odmor se može koristiti i za vrijeme otkaznog roka.
Ina Sudionik foruma Postova: 63

Pravo na godišnji odmor nakon dužeg bolovanja na teret HZZO

Radnik nam je bio cijelu 2015 i do 01.07.2016 na neprekidnom bolovanju na teret HZZO-a. Da li ima pravo na godišnji odmor za 2016 godinu i kad ga može koristiti?

Hvala!
Dax Registrirani član Postova: 180

Pravo na godišnji odmor nakon dužeg bolovanja na teret HZZO

To je uređeno čl. 84. Zakona o radu, odnosno primjenjuje se st. 4.
Iznimno, prema st. 5. iste odredbe, dio godišnjeg odmora koji radnik zbog korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust te dopust radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju nije mogao iskoristiti ili njegovo korištenje poslodavac nije omogućio do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine, radnik ima pravo iskoristiti do kraja kalendarske godine u kojoj se vratio na rad.
Lucas_m1 Sudionik foruma Postova: 1

Naknada za neiskorišteni godišnji odmor na SOR-u

Pozdrav! Završavam Stručno osposobljavanje za rad u trajanju od 12 mjeseci kod privatnog poslodavca pa me zanima da li imam pravo tražiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor? Ili barem informacija da li za nas na SOR-u vrijedi zakon o radu pošto je osposobljavanje "bez zasnivanja radnog odnosa"?
Hvala!
Admin_1 Administrator Postova: 668

Naknada za neiskorišteni godišnji odmor na SOR-u

Na dnu s desne strane piše: Prethodna 1 2 Slijedeća. Tako se mogu pregledavati i postovi koji nisu stali na ovu stranicu.
Ili pokraj naslova "+ Kreiraj odgovor" su dva trokutića. Klikom tih trokutića mijenja se prikaz - sortiranje postova prema datumima objave.
Odgovor je dan na ovo pitanje.
trio no Registrirani član Postova: 185

Isplata naknade za neiskorišteni GO

Radniku je prestao radni odnos zbog potpunog gubitka radne sposobnosti (rješenje HZMO).
Od prestanka bolovanja na kojem je bio posljednjih 18 mjeseci do prestanka radnog odnosa bio je na teret poslodavca 20 dana.
Radniku moramo isplatiti nakandu za neiskorišteni GO. S obzirom da dok nije nastupilo bolovanje na njegovoj bruto plaći se obračunavao minuli rad, da li kod isplate naknade za neiskorišteni GO također uvećavamo bruto za minuli rad?

Hvala
apesy Sudionik foruma Postova: 1

Godišnji odmor

Pozdrav,
Nadam se da mi možete pomoći.
Na stručnom sam osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa u trajanju od 2 godine. Počela sam s radom 23.5.2016 i koliko sam shvatila to znači da bi trebala imati puni godisnji odmor za 2016. godinu? Naime, meni je izracunato samo 17 dana (sto bi bilo razmjerni dio) pa se pitam da li sam u krivu? Također koliko bih onda dana GO trebala imati u 2017. godini?
N/A Postova: 0

Godišnji odmor

apesy, nisam pravnica pa bi valjalo konzultirati i tu struku, ali koliko mi je poznato prema članku 77. ZOR-a radnik ima pravo na godišnji odmor za svaku kalendarsku godinu od najmanje 4 tjedna. Minimalno vrijeme trajanja GO se utvrđuje prema članku 79. ZOR-a u broju radnih dana, ovisno o tjednom rasporedu radnog vremena. Prema tome, ako se radi u petodnevnom radnom tjednu, pravo je najmanje na 20 radnih dana GO, a ako se radi u šestodnevnom radnom tjednu pravo je na najmanje 24 radna dana GO.
Međutim, člankom 78., stavkom 2. ZOR-a je propisano da radnik kojemu radni odnos prestaje, za tu tekuću kalendarsku godinu, u kojoj radni odnos prestaje, ostvaruje pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora. Jedina je iznimka za radnike kojima radni odnos prestaje nakon 15. prosinca.

trio no, u iznos prosječne bruto-plaće za utvrđivanje naknade plaće za neiskorišteni godišnji odmor ulaze sve isplate koje se smatraju plaćom radnika, prema tome i minuli rad.
Naranaca Sudionik foruma Postova: 17

Godišnji odmor

možemo li radnici koja je nabolovanju na teret hzzo-a isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor??
tea29 Sudionik foruma Postova: 55

Godišnji odmor

Da, zašto ne ako imate tu obvezu?
Dalela Registrirani član Postova: 154

Probni rad na tri mjeseca i godišnji odmor

Pozdrav svima, imamo slučaj da smo uzeli djelatnika na tri mjeseca probnog rada. Djelatnik se nije iskazao pa smo zaključili da nećemo produžiti ugovor sa njime. Ugovor je trajao do 31.7. i sa tim datumom smo ga odjavili i sa mirovinskog i zdravstvenog osiguranja. U ugovoru koji smo imali sa njime stoji da nema pravo na godišnji odmor, te da ako će se ugovor produživati, pravo na godišnji odmor steći će nakon 6 mjeseci rada kod nas. Pitanje: da li djelatnik ima pravo na godišnji odmor, odnosno da li mu moramo isplatiti naknadu za godišnji odmor srazmjerno, odnosno za ta tri mjeseca (5 dana)? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
Admin_3 Administrator Postova: 335

Godišnji odmor

Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid između dva radna odnosa duži od osam dana, a koji nije ispunio uvjet za stjecanje prava na godišnji odmor temeljem šest mjeseci neprekidnog radnog odnosa kod toga poslodavca, ima pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora.
U slučaju prestanka ugovora o radu poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora.
Detaljnije u članku: https://misljenja.hr/place/godisnji-odmor-sukladno-zakonu-o-radu/3136/
danijela1 Sudionik foruma Postova: 1

Godišnji odmor

Pozdrav!
Imamo radnika koji je zaposlen 07.06.2017. , temeljem toga ostvaruje pravo na puni godišnji odmor 07.12.2017.
Međutim, firma je 31.07.započela kolektivni odmor u trajanju od 2 tjedna.
Kako spomenuti radnik 31.07. ima pravo na eventualno 3 dana GO; smije li mu se ostatak dati "unaprijed"?
I ako da, kako mu obračunati naknadu, budući da nema onih 3 mjeseca prije odlaska na GO?
Sheldon Sudionik foruma Postova: 117

Godišnji odmor

Poslodavac može djelatniku odobriti i više dana GO od zakonom određenog ili ugovorom ugovorenog. Smatram da se GO ne može davati u naprijed i kasnije uskraćivati. Što ako dođe do raskida ugovora o radu prije prosinca?
Ginger Sudionik foruma Postova: 1

Godišnji odmor

Bok svima! Zaposlena sam sezonski od 06.04 sad do 30.09 pa me zanima na koliko dana razmjernog godišnjeg imam pravo,s tim da minimalni godišnji iznosi 20 dana? Unaprijed hvala!
Admin_1 Administrator Postova: 668

Godišnji odmor

Pretplatnici na bazu znanja "Plaće i ostale naknade" mogu vidjeti: https://misljenja.hr/place/godisnji-odmor-sukladno-zakonu-o-radu/3136/
Tu je pojašnjeno:
- Trajanje godišnjeg odmora
- Razmjerni dio godišnjeg odmora
- Utvrđivanje godišnjeg odmora
- Odricanje od prava na godišnji odmor
- Naknada plaće za vrijeme godišnjeg odmora
- Naknada za neiskorišteni godišnji odmor
- Korištenje godišnjeg odmora u dijelovima
- Prenošenje godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu
- Raspored korištenja godišnjeg odmora
Korni Registrirani član Postova: 63

Izračun godišnjeg odmora

Ako je razmjerni godišnji ispao 8,3 dana da li je to 8 ili 9 dana?
Emma Registrirani član Postova: 155

Izračun godišnjeg odmora

To je opisano na linku koji je dao Admin1 ispod. Najmanje polovica dana godišnjeg odmora zaokružuje se na cijeli dan godišnjeg odmora.
Korni Registrirani član Postova: 63

Godišnji do 30.06.

Znamo da radnik godišnji odmor mora iskoristiti do 30.06. Da li to znači doslovno do 30.6. ili npr. ako ima 10 dana go može počevši od 29.06. koristiti 10 dana do 13.7.?
tea29 Sudionik foruma Postova: 55

Godišnji do 30.06.

Propisano je neiskorišteni GO najkasnije iskoristiti do 30.06., ne započeti koristiti.
Zagreb Registrirani član Postova: 176

Godišnji odmor

Poštovani, u kojem slučaju poslodavac smije radnika dignuti s g.o. i naredit mu da se vrati na posao. Pretpostavljam da se radniku trebaju refundirati troškovi puta npr. loko vožnja neoporezivo i treba li poslodavac u tom slučaju platiti smješaj radnika u hotelu oporezivo kao plaću u naravi?
N/A Postova: 0

Godišnji odmor

Poslodavac za to treba imati opravdan razlog koji mora pismeno obrazložiti. Kako se donosi odluka o rasporedu korištenja GO, tako se i o ovome treba donijeti odluka kojom se određuje i moguća nadoknada troškova povratka radnika. Čemu hotel?
Zagreb Registrirani član Postova: 176

Godišnji odmor

U slučaju da pozove radnika popodne, a taj dan je već kolegi ušao u obračun smještaj. Čisto informativno me zanimaju svi troškovi. A je li se taj trošak loko vožnje može isplatit neoporezivo ili pak ne, jer ipak nije išao obavljat posao?
Unaprijed se zahvaljujem.
N/A Postova: 0

Godišnji odmor

To je plaća ako te troškove smještaja snosi poslodavac.
Nigdje u propisu ne nalazim odredbu da bi se ti troškovi npr. smještaja mogli isplatiti neoporezivo. Međutim, prijevoz izravno do posla bi se mogao isplatiti neoporezivo i to međumjesnim javnim prijevozom i/ili kao naknada stvarnih izdataka prema cijeni pojedinačne prijevozne karte međumjesnim i mjesnim javnim prijevozom. Nigdje nije propisano da se mora putovati na posao od mjesta prebivališta/boravišta. Bitno je da djelatnik nije cijeli mjesec proveo na plaćenom odnosno neplaćenom dopustu ili bolovanju.
Zagreb Registrirani član Postova: 176

Godišnji odmor

Hvala Vam.
Zagreb Registrirani član Postova: 176

Godišnji odmor

Poštovani, djelatnik je radio mjesec dana i dao otkaz, mora li se i njemu isplatit naknada za neiskorišteni godišnji odmor pošto je stekao pravo na razmjerni dio nakon mjesec dana rada ?
Hvala.
Dax Registrirani član Postova: 180

Godišnji odmor

Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid između dva radna odnosa duži od osam dana stječe pravo na razmjerni godišnji odmor ako nije odradio šest mjeseci neprekidnog radnog odnosa kod poslodavca ili ako dođe do prestanka ugovora o radu.
Dakle, isplaćuje se.
Admin_3 Administrator Postova: 335

Godišnji odmor

Vidjeti i odgovor niže "Uto, 26.09.2017 u 13:21h"
Zagreb Registrirani član Postova: 176

Godišnji odmor

Kolega nije imao prekid između dva radna odnosa i nije mu to prvo zaposlenje i imao je pravo na razmjerni dio g.o. za 2018. godinu. I bez obzira na to sve isplaćuje mu se.
Admin_3 Administrator Postova: 335

Godišnji odmor

U slučaju prestanka ugovora o radu poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor isplatiti naknadu za neiskorišten godišnji odmor i to razmjerno broju dana neiskorištenog godišnjeg odmora.
GO se računa u trajanju od jedne dvanaestine od punog GO-a za svaki mjesec trajanja radnog odnosa radnika kod pojedinog poslodavca. Najmanje polovinu dana godišnjeg odmora treba zaokružiti na cijeli dan godišnjeg odmora, a najmanje polovinu mjeseca rada zaokružuje se na cijeli mjesec.
Iz navedenog i Vašeg upita trebate kolegi isplatiti 1/12 punog GO-a.
Zagreb Registrirani član Postova: 176

Godišnji odmor

Hvala Vam.
trio no Registrirani član Postova: 185

Isplata naknade za neiskorišteni GO

Kod isplate naknade za neiskorišteni godišnji odmor zbog prekida radnog odnosa da li je moguće tu isplatu izvršiti u gotovini ili isključivo na tekući račun?

Hvala
Admin_2 Administrator Postova: 343

Isplata naknade za neiskorišteni GO

Na žalost ne, vidjeti Pravilnik o porezu na dohodak čl. 92., st. 3. ili https://misljenja.hr/porezi/obveza-isplate-na-ziro-racun-mogucnost-isplate-na-tekuci-racun-ili-u-gotovini/2973/
trio no Registrirani član Postova: 185

Isplata nak. za neisk go kod prekida ro zbog inv.mirov.

Zanima nas jedna provjera da li je ispravno postupano.
Naime radnik je bio otprilike dvije I pol godine na neprekidnom bolovanju, utvrđen mu je potpuni gubitak radne sposobnosti.
U period od kad je utvrđen potpuni gubitak radne sposobnosti do trenutka pravomoćnosti rješenja (kada je nastupila I odjava radnika) radnik je na teret poslodavac I isplaćuje mu se plaća prema ugovoru. S obzirom da je odjava radnika nastupila u 5 mjesecu, naknada za neiskorišteni godišnji odmor obračunava se I za cijelu prethodnu godinu (2017.) jer je nije iskoristi kao I proporcionalni dio za 2018. Da li je to ispravan obračun?

Hvala
Zagreb Registrirani član Postova: 176

Godišnji odmor

Poštovani,

je li moramo donijeti Raspored korištenja godišnjeg odmora-Odluku za kolegu koji je zaposlen od 11.01.2019. i dao je otkaz 31.07.2019. I ako da s kojim datumom s obzirom da je 30.06.2019. stekao pravo na puni godišnji odmor? Isplatit ćemo mu razmjerni dio s plaćom za 07/2019.

Hvala Vam.
Matilda Sudionik foruma Postova: 71

Godišnji odmor

Raspored korištenja godišnjeg odmora se donosi do 30.06. Pa ako je djelatnik radio na dan 30.06. i na taj dan stekao pravo na godišnji odmor da i on je trebao biti obuhvaćen rasporedom. S obzirom da je naknadno dao otkaz, odlukom se isplaćuje razmjerni dio, tj. naknada za neiskorišten GO.
Zagreb Registrirani član Postova: 176

Godišnji odmor

Hvala, a da je počeo radit 01.04.2019. na dan 30.06.2019. nebi stekao pravo na puni godišnji odmor, samo na razmjerni dio. Je li se i za te djelatnike treba pisat Odluka s obzirom da nisu stekli pravo na puni godišnji odmor?
Unaprijed se zahvaljujemo.
Lijep pozdrav.
Matilda Sudionik foruma Postova: 71

Godišnji odmor

Zagreb, u raspored uključujete radnike koji će koristiti GO. Ako je planirano (dogovoreno, ugovoreno) da će i djelatnik koji se zaposlio 1.4. koristiti GO ili njegov razmjerni dio uključit ćete ga... Ako ne, mi samo stavljamo zabilješku/napomenu da za tog radnika nije ugovoreno/određeno...
Bitno je da svakog radnika obavi­jestite o trajanju GO i razdoblju korištenja GO najmanje petnaest dana prije korištenja tog godišnjeg odmora.
Zagreb Registrirani član Postova: 176

Godišnji odmor

Hvala Vam
Zagreb Registrirani član Postova: 176

Godišnji odmor

Poštovani,

djelatnici su u radnom odnosu kod istog poslodavca vise od 2 godine i zanima nas kada oni stječu pravo na puni g.o. u 2020.godini? Je li i u tom slučaju treba proći više od 6 mjeseci u 2020.-oj godini?
Dax Registrirani član Postova: 180

Godišnji odmor

Zagreb, za te radnike pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora se ostvaruje već nakon 15. siječnja. Pitanje svih pitanja je hoće li ti radnici ostati vaši zaposlenici do 16. prosinca 2020. godine jer ako nekome od tih radnika radni odnos prestane ili će prestati do 15. prosinca taj radnik ima pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora. Samo od 16. prosinca 2020. je 12/12 g.o.
Zagreb Registrirani član Postova: 176

Godišnji odmor

Hvala, je li to znači ako je kolega iskoristio g.o. iz 2019. godine i 20.02.2020. želi koristit g.o. iz 2020. godine mi mu možemo dati samo 2/12 i od 01.07.2020. mu možemo dati ostatak pod pretpostavkom da će radit kod nas do kraja 2020.g.?
Dax Registrirani član Postova: 180

Godišnji odmor

Točno tako, (20. veljače 2/12 ili kasnije 6,7,8…/12) toliko mu minimalno pripada po zakonu. Poslodavac uvijek može omogućiti više dana. Obračun mu je kao da je radio pa nema ograničenja niti poreznog niti s gledišta doprinosa.
Ako se radniku omogući korištenje godišnjeg odmora u trajanju dužem od onog koji bi mu pripadao, npr. kasnije je ipak došlo do raskida ugovora o radu, nemate pravo kasnije od radnika tražiti vraćanje razlike naknade plaće isplaćene za korištenje godišnjeg odmora.
Zagreb Registrirani član Postova: 176

Godišnji odmor

Hvala Vam.
Luna Registrirani član Postova: 204

Naknada za neiskorišteni godišnji odmor

Radnik je radio do 17.11.2019. kod jednog poslodavca,dakle sa 17.11. je odjavljen sa mirovinskog. Otišao je raditi kod novog poslodavca.
Međutim,ostalo mu je 8 dana neiskorištenog godišnjeg odmora. To bi sad poslodavac onda na obračunu plaće trebao platiti kao naknadu za neiskorišteni godišnji odmor. Kako se radi onda takav obračun-kod tih naknadi za neiskorišten godišnji odmor?
Može li nam tko pomoći-oko tog obračuna plaće za 11.mj 2019?Kako te dane obračunati?Jer čitamo-u pravilnicima(ono o razmjernom danu godišnjeg-kad je neiskorišteni godišnji odmor)-ali mi znamo da je to 8 dana-pa molim,pomagajte…...
Lino Registrirani član Postova: 20

Godišnji odmor

Poštovani,
radnica je na korištenju roditeljskog dopusta za 3. dijete. Vratila bi se u ovoj godini raditi, na skraćeno radno vrijeme, polovicu radnog vremena. Radnici je ostalo neiskorištenog godišnjeg odmora iz 2021. godine koje po Zakonu može iskoristiti do 31.12.2022. Budući da se vraća na rad sa polovicom radnog vremena, da li joj se 10 dana neiskorištenog godišnjeg odmora udvostručuje obzirom na novo dnevno radno vrijeme od 4h ?
Zahvaljujem na odgovoru, lijep pozdrav.
Dax Registrirani član Postova: 180

Godišnji odmor

Zakon o radu propisuje trajanje godišnjeg odmora člankom 77.
Članak 81. Zakona o radu propisuje naknadu plaće i to najmanje u visini prosječne mjesečne plaće u prethodna tri mjeseca rada.
To može biti uređeno i povoljnije za radnika Kolektivnim ugovorom, Pravilnikom o radu, Odlukom i sl.
Zašto mislite da bi se 10 dana neiskorištenog godišnjeg odmora udvostručilo obzirom na novo dnevno radno vrijeme od 4h? Oni radnici koji rade pola radnog vremena ne ostvaruju dulji godišnji odmor ili duplo dulji od onih radnika koji rade puno radno vrijeme. S druge strane, pravo na godišnji odmor je stečeno ranijim radom, a ne budućim.
Lino Registrirani član Postova: 20

Godišnji odmor

Hvala Dax, jasno mi je to.. Buni nas što će radnica doći raditi na 4 h, a 1 dan prijašnjeg godišnjeg iznosi 8 h dnevno.. Uglavnom, ako dobro shvaćam - ako je njoj ostalo 80 h godišnjeg za 2021. godinu ; tretiramo joj to kao 10 radnih dana ?
Dax Registrirani član Postova: 180

Godišnji odmor

Lino, ne znam o kakvim je satima godišnjeg odmora kod Vas riječ. Prema Zakonu o radu prava radnika koji rade puno radno vrijeme i prava radnika koji rade nepuno radno vrijeme su što se tiče godišnjeg odmora su jednaka. Obračunavaju se dani godišnjeg odmora, a ne sati. Zapravo Zakon o radu propisuje minimum od 4 tjedna. A radnica i jest radila u punom radnom vremenu i stekla je pravo na godišnji odmor na osnovi rada u punom radnom vremenu.
Možemo govoriti o razmjernom dijelu godišnjeg odmora, ako se za to steknu uvjeti, no i tada se godišnji odmor utvrđuje u danima (nikako u satima).

S druge strane, moguće je ugovorom o radu i sl. aktom urediti za radnike koji rade u nepunom radnom vremenu pravo na manji broj dana godišnjeg odmora, ali ne manji do minimalnog određenog Zakonom o radu. To je moguće tek kada se pravo na godišnji odmor stekne temeljem rada u nepunom radnom vremenu.
Luna Registrirani član Postova: 204

Odlazak u mirovinu i godišnji odmor

Ako netko s danom 22.05.2023.god ide u mirovinu, da li ta osoba ima pravo na godisnji odmor, te koliko dana?. Poslodavac ima dvije tvrtke.
Radnik radi kod tog poslodavca dugo,20 godina, i sad zadnjih 2 godine je radio na 4 sata, u toj jednoj tvrtci kod tog poslodavca a drugih 4 sata je radio kod te druge pravne osobe. Dakle radi kod dva poslodavca iako je sve to ista osoba-poslodavac je isti. I koliko ima sam radnik godišnjeg, budući da bi išao u mirovinu s 22.05.2023?
Kako postupiti, da poslodavac ne prekrši Zakon o radu, a da ni radnik be bude oštećen?
I radnik još ima pravo na otpremninu, jel još što može radnik dobiti?
Luna Registrirani član Postova: 204

Pravo na godišnji odmor ako netko ne radi 6 mjeseci

Zaboravili smo još malo prije pitati ,pravo pitanje;koje je pravilo ako netko ne radi 6 mjeseci u godini,da li onda opce ima pravo godišnji odmor za tu tekuću godinu?.
Imamo slučaj zaposljavanja osobe u 06mj.a u 7 mj.pos lodavac zaposljava osobu u svojoj trgovini,a u 7 mjesecu svi idu na kolektivni godisnji-u kamp u cirkvenicu(poslodavac je to omogucio).šta onda d tim radnikom,ok,ide i on na godišnji, ali koliko dana smije?
Dax Registrirani član Postova: 180

Godišnji odmor

Plitvice,
radnik svakako ima pravo na godišnji odmor, a ako ide u mirovinu tijekom godine ima pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora.
Ako radnik radi kod dva različita poslodavca, onda je riječ o dva različita poslodavca neovisno o vlasništvu tih poslodavaca. Svaki poslodavac neovisno o drugim poslodavcima određuje pravo na GO svog radnika. Znači dva su različita poslodavca koja nisu ista osoba!
Ako svi radnici idu na kolektivni GO, zakonom je određeno pravo na minimalni broj dana GO bilo razmjerni dio ili puni GO. Poslodavac može odobriti više dana, ali ne može odrediti manje dana od zakonom propisanog.
Admin_2 Administrator Postova: 343

Godišnji odmor, odlazak u mirovinu

Radnik kojem prestaje radni odnos za tu kalendarsku godinu ostvaruje pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora, detaljnije: https://misljenja.hr/godinji-odmor-i-plaeni-dopust-sukladno-zakonu-o-radu/c3136/

Primici koji se ne smatraju dohotkom i na koje se ne plaća porez na dohodak: https://misljenja.hr/primici-koji-se-ne-smatraju-dohotkom-i-na-koje-se-ne-plaa-porez-na-dohodak/c2943/
GASTRO Registrirani član Postova: 1

Godišnji odmor tijekom bolovanja

Poštovani,

Imamo djelatnicu koja je već dvije godine i pol na bolovanju.
Znači cijelu 2021. godinu i cijelu 2022. godinu.
Da li ona ostvaruje pravo na godišnji odmor i za te dvije godine koje u cijelosti nije radila?

Unaprijed zahvaljujem.

Admin_2 Administrator Postova: 343

Godišnji odmor tijekom bolovanja

Samo radnik koji se nakon bolovanja vrati na posao, a koji zbog bolesti nije iskoristio godišnji odmor za prethodnu kalendarsku godinu, ima pravo stečeni godišnji odmor iz prethodne godine prenijeti i iskoristiti do 30. lipnja tekuće godine. Nakon 30. lipnja tekuće godine godišnji odmor iz prethodne kalendarske godine više se ne može iskoristiti.
Više u našoj novosti „Godišnji odmor i neiskorišteni dio godišnjeg odmora“ na poveznici: https://misljenja.hr/godisnji-odmor-neiskoristeni-dio-godisnjeg-odmora/v1813/ i u člancima baza znanja koji su dani ispod teksta pod „Može vas zanimati“.
Vidjeti i: https://uznr.mrms.hr/prenosenje-godisnjeg-odmora-u-slijedecu-kalendarsku-godinu-bolest/
Zagorjeumalom Registrirani član Postova: 72

Primjena najniže osnovice za obračun doprinosa radnika

Radnica je bila na plaćenom dopustu na teret HZZO do 10.11.2023.
Od 13.11. do 17.11.2023. pisao joj se stari godišnji i nakon toga je išao otkaz.
Trebam li ja sad za obračun ovih 5 dana godišnjeg(satnica je kao da je radila) primijeniti najnižu osnovicu za obračun doprinosa ili računam prema satima rada(40sati g.o.) što mi ispada bruto 204,08 eura?
Dax Registrirani član Postova: 180

Primjena najniže osnovice za obračun doprinosa radnika

Ako je mogao ići otkaz prije nego se iskoristi GO (ili se da mogućnost da se iskoristi), za obračun za isplatu neiskorištenog godišnjeg odmora se uzima ugovoren iznos plaće (tj. prosjek 3 mj. dok je radila).
Ta se naknada za neiskorišteni godišnji odmor oporezuje i isplaćuje jednako kao dohodak od nesamostalnog rada ili plaća.
Zagorjeumalom Registrirani član Postova: 72

Godišnji odmor

Zanima nas ima li pravo radnik na isti broj dana godišnjeg odmora koje je imao kod bivšeg poslodavca, sada kod novog poslodavca? Uz uvjet da nije bilo prekida radnog staža između, znači sljedeći dan nakon raskida ugovora započeo je raditi kod novog poslodavca...
Ruža Sudionik foruma Postova: 32

Godišnji odmor

ZPR propisuje minimalno trajanje godišnjeg odmora. Toliko ili više od toga je stvar ugovora o radu, kolektivnog ugovora i sl.
Koliko je netko imao kod bivšeg poslodavca nema nikakve veze s novim poslodavcem. Novi poslodavac - novi ugovor.
Luna Registrirani član Postova: 204

Godišnji odmor

Radnica -u doo,direktor,bila na bolovanju od 2022.dugotrajno bolovanje.radilo se o doista teskoj zdr.dijagnozi,te sad hoda uz pomoć hodalice...sad od 01.04 je nastupila u mirovinu i radi u tom doo na nepuno radno vrijeme (2 sata).ima li pravo na godišnji?u kojem trajanju,jel th racunamo razmjeri dio godisnjeg ili kako??i može li u nekom iznosui u kojem iznosu isplatiti sebi regres za korištenje godišnjeg odmora
Emma Registrirani član Postova: 155

Godišnji odmor

Plitvice, ako je bila u radnom odnosu kod tog poslodavca bez prekida, i bolovanje je radni odnos, ima pravo na godišnji odmor. Obračun ovisi o ugovoru o radu, zakonom je propisan minimalan broj dana neovisno radili li se puno ili nepuno radno vrijeme.
Regres se može isplatiti.
Admin_1 Administrator Postova: 668

Godišnji odmor

https://misljenja.hr/godinji-odmor-i-neiskoriteni-dio-godinjeg-odmora/v1813/

mladiračunovođa Sudionik foruma Postova: 13

Bolovanje i stari godišnji

Pozdrav svima, imamo jednog radnika koji ima 2 dana starog godišnjeg odmora kojeg je radnik trebao iskoristiti do 30.6.. međutim, radnik je prije mjesec i pol otišao na bolovanju i bit će na bolovanju još neko vrijeme. Njemu će sada tih 2 dana starog godišnjeg propasti. Jesmo li mi zbog toga onda u prekršaju (iako je on trebao koristiti godišnji, ali nije stigao zbog toga što je završio na dugom bolovanju)? Čini mi se da smo u prekršaju i ako ne iskoristi i ako mu damo da iskoristi tih 2 dana nakon 30.6., tako da ne vidim rješenje uopće.
Mi bismo radniku izašli u susret, da ostane doma 2 dana, a pišemo mu kao da je radio, ali u tom slučaju opet službeno ispada kao da nije iskoristio tih 2 dana, a to je zakonski morao.

Hvala svima!
Admin_1 Administrator Postova: 668

Bolovanje i stari godišnji

mladiračunovođa, vidjeti postove niže ili CTRL+F "bolovanj"
Kreiraj odgovor
  • Sortirano je uzlazno
  • Sortiraj silazno
 Povratak