Treba razlikovati PDV i porez na dobit.
PDV
Što se tiče PDV-a dopušten je odbitak 50% pretporeza kod nabave ili najma osobnih automobila, uključujući nabavu svih dobara i usluga u vezi s tim dobrima. Dakle za kupnju, najam, održavanje, gorivo i ostale troškove. Ovdje je riječ o motornim vozilima koja su namijenjena za prijevoz osoba koja, osim sjedala za vozača, imaju najviše osam sjedala. To su motorna vozila kategorije M1.
Dopušten je odbitak pretporeza u cijelosti ako se radi o osobnim automobilima koji se koriste za obuku vozača, testiranje vozila, servisnu službu, djelatnost prijevoza putnika i dobara, prijevoza umrlih, iznajmljivanja ili se nabavljaju za daljnju prodaju te za motorna vozila kategorije N1 koja su razvrstana u tarifnu oznaku 8703 Carinske tarife i nisu predmet oporezivanja prema posebnom propisu o posebnom porezu na motorna vozila.
Ako je vozilo kupljeno prije 1. siječnja 2018. godine za (ne)odbitak pretporeza su bili mjerodavni tada važeći ili na snazi Zakon i Pravilnik o PDV-u.
Od 1. siječnja 2019. godine više nema uvjeta nabavne vrijednosti 400.000,00 kn.
https://misljenja.hr/porezi/ogranicenje-prava-na-odbitak-pretporeza/1683/
Dobit
Porezna osnovica se uvećava kod sastavljanja prijave poreza na dobit za 50% (do 1. siječnja 2018. godine 30%) troškova nastalih u svezi s vlastitim ili unajmljenim motornim vozilima i drugim sredstvima za osobni prijevoz.
U troškove za koje se uvećava porezna osnovica spadaju troškovi s pripadajućim porezom na dodanu vrijednost, prema statusu pojedinog sredstva:
1. za sredstva u vlasništvu poreznog obveznika troškovi goriva i ulja, održavanja i popravaka, registracije i amortizacije,
2. za rent-a-car usluge zaračunana naknada uvećana za troškove goriva,
3. za vozila u najmu trošak naknade po ugovoru, trošak goriva i održavanja te svi drugi troškovi koje po ugovoru o najmu snosi korisnik najma, a kod financijskog najma trošak amortizacije.
Porezna osnovica se ne uvećava, ovi su troškovi 100% priznati troškovi ako se na osnovi korištenja sredstava za osobni prijevoz utvrđuje plaća.
Dalje, porezna osnovica se ne uvećava, tj. 100% su priznati troškovi osiguranja i kamata, nastalih u svezi s vlastitim ili unajmljenim motornim vozilima i drugim sredstvima za osobni prijevoz poslovodnih, rukovodnih i drugih zaposlenih osoba, neovisno o tome da li se na osnovi korištenja sredstava za osobni prijevoz utvrđuje plaća. Porezna osnovica se ne povećava niti za plaćeni porez na cestovna motorna vozila i porez na plovila, te naknade i pristojbe koje se obvezno prema posebnim propisima plaćaju pri registraciji sredstva za osobni prijevoz.
S poreznog motrišta vozila u financijskom lizingu se promatraju kao kupljena vozila, dok se vozila u operativnom lizingu promatraju kao vozila u najmu.
Pravilnikom o porezu na dobit je određeno da se sredstvima za osobni prijevoz ne smatraju osobni automobili i druga sredstva za osobni prijevoz koja se izravno koriste u obavljanju određenih djelatnosti, kao što su: autoškole, taksi-službe, djelatnosti iznajmljivanja sredstava prijevoza, pomoć na cesti i na vodi, djelatnosti izvođenja i/ili održavanja plinskih, vodovodnih i drugih instalacija, hitnih intervencija i druge slične djelatnosti ako sredstva za osobni prijevoz služe isključivo za takvu djelatnost.
https://misljenja.hr/porezi/troskovi-za-osobna-motorna-vozila-i-ostala-sredstva-za-osobni-prijevoz/1918/
Sukladno navedenom se provode i odgovarajuća knjiženja.
Niti u Zakonu niti u Pravilniku o porezu na dobit se nigdje ne spominje M1 ili N1.
Iz navedenog možemo zaključiti da se pri kupnji motornog vozila kategorije N1 u 2018. godini mogao koristiti pretporez u cijelosti i da je jednako postupanje u 2019. godini.
Što se tiče osnovice poreza na dobit ključno je da li se nabavljeno vozilo koristi za osobni prijevoz poslovodnih, rukovodnih i drugih zaposlenih osoba i da li se na osnovi korištenja sredstava za osobni prijevoz utvrđuje plaća. Dalje, ključno je da se osobni automobili i druga sredstva za osobni prijevoz izravno koriste u obavljanju određenih djelatnosti, kao što su: autoškole, taksi-službe, djelatnosti iznajmljivanja sredstava prijevoza, pomoć na cesti i na vodi, djelatnosti izvođenja i/ili održavanja plinskih, vodovodnih i drugih instalacija, hitnih intervencija i druge slične djelatnosti, da ova sredstva za osobni prijevoz služe i da se isključivo koriste za takvu djelatnost.
To se u slučaju nadzora dokazuje, a kako će poduzetnik to dokazati nije propisano. To može biti evidencija o uporabi vozila i sl. evidencije.
Ako se obavlja djelatnost prijevoza putnika, vozilo je kupljenu u tu svrhu i samo se za to koristi, smatramo da je dopušten odbitak 100% pretporeza i da su troškovi 100% priznati.
Ako je kupljeno kombi vozilo ili dostavno vozilo (kategorija N1) i ako se koristi za privatan prijevoz obitelji i prijatelja na skijanje, ljetovanje i sl. Ti troškovi nisu nastali u svrhu i sa svrhom poslovanja pa držimo da se troškovi za te svrhe niti ne evidentiraju jer bi zapravo predstavljali primitak u naravi. Te troškove snosi korisnik vozila. Takvo se vozilo niti ne koristi samo za djelatnost prijevoza putnika, ali se može dati u najam na određen vremenski period.