JednaMalaCrna vidimo da Vam je odgovoreno Sri, 04.10.2023 u 14:04h.
Ako ste ispravili DOH i P-PPI 2022. g. onda je to za 2022. godinu konačno s poreznog motrišta. Ako se ispravio DOH i P-PPI za prethodnu godinu ne vidimo razloga za popunjavanje dodatnih podataka u 2023. osim ako polog na račun u 2023. ne bi bio veći od ostvarenih primitaka u gotovini.
"Trebali tu razliku od 100 kn prikazati pod PPI V.2.2. Polog iz ranijeg razdoblja? samim time ga položiti na banku..." - Na to nema konkretnog odgovora jer jedan problem "vuče" drugi problem. Npr. ako se taj novac položi na račun i ako se to prikaže u P-PPI V.2.2. Polog iz ranijeg razdoblja onda se postavlja pitanje vjerodostojnosti popisa (novca u blagajni).
Na dan 31.12. radi se inventura, tj. popis i novca u blagajni. Ovo je pitanje blagajničkog poslovanja i utvrđivanja manjka ili viška novca u blagajni. Trebao je biti utvrđen višak novca. Višak bi opet bio primitak pa se razlika primitaka i izdataka ne bi mijenjala, mijenjala bi se samo struktura. S ovom povratnicom došlo bi samo do ispravka u strukturi primitaka.
Što se tiče pologa u ovoj godini i hoće li se tih 100,00 kuna položiti na račun, polog se radi s novcem koji je u blagajni vodeći računa o blagajničkom maksimumu. Blagajna ima početno stanje (prijenos i donos) te uplate (npr. utržak u gotovini) i isplate (pologna račun, plaćanja i sl.). Razlika je stanje.
I ako se radi o obvezniku poreza na dohodak, gdje nema dvojnog knjigovodstva, blagajnički izvještaj bi trebao štimati pa se nameće pitanje od kuda se stvorilo 100 kuna koje bi se položilo na račun, a da se to nije ranije utvrdilo popisom? Da se radi o dvojnom knjigovodstvu to bi trebalo utvrditi, ovako dohodak je utvrđen.
Znači, ako se na P-PPI iskaže primitak u gotovini koji je manji od položenog na račun, razliku treba pojasniti, a to pojašnjenje može biti npr. polog utrška iz ranijeg razdoblja (što bi se prikazalo na P-PPI pod V.2.2. ). Ta razlika treba biti stvarna, novac stvarno treba biti u blagajni.