Mišljenja.hr

Forum

Naknada za prehranu

Kreiraj odgovor
  • Sortiraj uzlazno
  • Sortirano je silazno
Ruža Sudionik foruma Postova: 31

Naknada za prehranu

Za šifru 63 i 65 pri isplati u ožujku ide: 01.03.2024. - 31.03.2024.
Kako se mijenja mjesec isplate tako se mijenja i razdoblje. U travnju ide: 01.04.2024. - 30.04.2024. i tako dalje.
Plitvice Registrirani član Postova: 187

Naknada za prehranu

zahvaljujem na pomoći.Sad me zanima koji period stavljam.NPR.isplata ide 05.03.2024. i sad u period stavljam :01.02.2024. za obje te neoporezive isplate (i šifra63 i šifra 65) ili ide:01.03.,2024-31.03.2024 ? joppd me brine-taj period?kako to staviti?poslodavac je odlučio svaki mjesec ide:prehrana 100,00€ i nagrada za radne rezultate u iznosu 90,00€ znaci isplate imam svaki mjesec zajedno s plaćom za prethodni mjesec..... molim pomoć,
unaprijed zahvaljujem
Ruža Sudionik foruma Postova: 31

Isplata neoporezivih uz placu

Da, može i mi to tako radimo. Sve je na istom JOPPD samo su različite šifre 63,65...
Plitvice Registrirani član Postova: 187

Isplata neoporezivih uz placu

Mogu li se nankadabra radne rezultate i prehrana kao neoporezive isplate isplatiti isti dan kad i plaća. Dakle kroz obračunsku listu to provodimo kao dodatak na plaću i joppd ide Šifra;63 ns joppdu i za prehranu Šifra 65.
Ili to mira ići odvojeno id plaće?
Da li je to tako moguće?molimo uputu
Admin_3 Administrator Postova: 329

Paušalna prehrana - naknada za prehranu

Može, i sutra za 01. - 12. mjesec.

U slučaju da se isplaćuju novčane naknade/podmiruju troškovi prehrane za više mjeseci iste kalendarske godine, može se neoporezivo isplatiti u ukupnom iznosu kumulativno za broj mjeseci za koje se isplaćuju tj. za broj mjeseci koliko je radnik kod tog poslodavca radio.
Od 1. siječnja 2023. godine, poslodavac može radnicima isplatiti novčane paušalne naknade za podmirivanje troškova prehrane i mjesečno; najviše do visine 66,37 eura mjesečno ili podmiriti troškove prehrane nastale za vrijeme radnog odnosa kod poslodavaca na temelju vjerodostojne dokumentacije do visine 132,73 eura mjesečno.
Za 2024. godinu (Izmjene i dopune Pravilnika o porezu na dohodak tek trebaju biti objavljene u NN) iznosi bi trebali biti:
- 100,00 eura mjesečno ili do 1.200,00 eura godišnje za novčanu paušalnu naknadu
- 150,00 eura mjesečno ili do 1.800,00 godišnje na temelju vjerodostojne dokumentacije.

Više, detaljnije i ažurno o ovome se može vidjeti u bazi znanja „Porezni sustav - Porez na dohodak“: https://misljenja.hr/primici-koji-se-ne-smatraju-dohotkom-i-na-koje-se-ne-plaa-porez-na-dohodak/c2943/
Plitvice Registrirani član Postova: 187

Pausalna prehrana

Može li danas primjerice biti isplaćena pausalna prehrana,neoporezive za mjesece unazad(od 01 01.do danas )riječ je o neoporezivoj isplati.
Admin_3 Administrator Postova: 329

Troškovi prehrane

Ako to nije uređeno posebnim izvorom prava (npr. Kolektivni ugovor, Pravilnik o radu, ugovor o radu i sl.), moguće je to pravo urediti odlukom.
Porezni propisi ne utvrđuju obvezu isplate niti pravo radnika pa treba voditi računa da se jasni uvjeti ili kriteriji urede nekim internim aktom (odlukom) kako ne bi došlo do diskriminacije ostalih radnika. Za detaljnije se posavjetujte s pravnom strukom.
IP1903 Sudionik foruma Postova: 44

Troškovi prehrane

Da li poslodavac može donijeti odluku da će npr. samo nekoliko zaposlenika isplaćivati paušalne troškove prehrane ili u tom slučaju mora baš svim zaposlenicima isplaćivati?
Dax Registrirani član Postova: 180

Isplata naknade za prehranu od 01.09.2019.

Za ovu naknadu nikada nije bilo propisano ograničenje što se tiče km.
Tokii Sudionik foruma Postova: 22

Isplata naknade za prehranu od 01.09.2019.

Dax, hvala na odgovoru. Samo još kratko, KM nisu uvjet - vezano uz ovu vrstu neoporezivog primitka. A da li znate da li je taj uvjet brisan ,odnosno tih 30 km je prestalo vrijediti sa novim Pravilnikom ili?
Dax Registrirani član Postova: 180

Prehrana - Neoprezivo

Ovdje km nisu uvjet.
Tokii Sudionik foruma Postova: 22

Prehrana - Neoprezivo

Poštovani, ako se poslodavac odluči da će svim svoji radnicima - sezonskim i stalnim omogućiti prehranu u svom objektu ( na temelju vjerodostojne dok , do max 12.000 kn godišnje) - da li mora biti uvjet da su radnici udaljeni više od 30 km? Ili km više nisu uvjet?
Zahvaljujem.
Admin_3 Administrator Postova: 329

Isplata naknade za prehranu od 01.09.2019.

Dora, kontinuitet se podrazumijeva kao i ostalo opisano u tumačenju (vidjeti poveznicu niže Čet, 12.09.2019 u 10:14h).
Kada se ne bi primijenila puna cijena obroka već niža, razlika od niže do pune cijene obroka bi bio primitak u naravi ili pogodovanje što predstavlja plaću. Detaljnije: https://misljenja.hr/utvrdjivanje-dohotka-od-nesamostalnog-rada-place-mirovine/c1975/
D o r a Registrirani član Postova: 13

Isplata naknade za prehranu od 01.09.2019.

Znači nije problem puna cijena obroka? Mislim da nam se ne prigovori da zarađujemo na svojim radnicima :(
Moja je sumnja zato što je u finanlnoj cijeni gableca i trošak namirnica i trošak pripremanja pa i marža?
I zaboravila sam napisati da bi se tu koristila kontinuirana opcija 12.000 godišnje (iako je to vjerojatno iz mojeg pitanja jasno)

Ako ovo moje inzistiranje smatrate bedastim, samo pogledajte moju sliku :) :) :)
Admin_3 Administrator Postova: 329

Isplata naknade za prehranu od 01.09.2019.

Puna cijena obroka osim ako se za radnike ne napravi drugačiji menu s drugačijim normativima.
D o r a Registrirani član Postova: 13

Isplata naknade za prehranu od 01.09.2019.

Poštovani, bi li mogla ovakva situacija? Imamo restoran i radnicima omogućimo svaki dan klopu s menija u iznosu do 50 kn. Izdamo račun kao i svakom drugom kupcu "s ceste". Umjesto potraživanja za utržak dugovno knjižimo izdatak za prehranu. PDV je uredno obračunan. Imam samo problem s tim da li za moje radnike u mojem restoranu mogu izdvajati punu cijenu gableca? Ili bi i ovdje trebalo u trošak prehrane priznavati samo i isključivo cijenu namirnica s PDVom? Naime, ako nemaš svoj restoran, u trošak se priznaje puna cijena obroka koji konzumira radnik. To je poveznica u mjem razmišljanu ;)
Nikaku Registrirani član Postova: 111

Isplata naknade za prehranu od 01.09.2019.

Hvala
Admin_3 Administrator Postova: 329

Isplata naknade za prehranu od 01.09.2019.

Iz upute (tumačenja) MF https://misljenja.hr/novi-iznosi-dnevnica-troskovi-smjestaja-prehrane-radnika-od-1-rujna-2019-godine/v5178/
"… računi o obavljenim uslugama prehrane moraju glasiti na poslodavca i biti podmireni bezgotovinskim putem
- troškovi prehrane radnika nastali za vrijeme radnog odnosa radnika kod poslodavaca
- trošak prehrane kao kontinuirana usluga za radnike tijekom radnih dana
- može se ostvariti u ugostiteljskim objektima ili kupnjom u trgovinama."
Da Nikaku, kupnja u trgovinama nije sretna odredba za tumačenje pa ćemo za to pričekati još pokoje mišljenje MF. Do novih mišljenja ne smatramo da si radnici samostalno odlaze u trgovinu i kupuju gablece po želi već da poslodavac obavlja tu kupnju prema u naprijed utvrđenom npr. normativu. U svakom slučaju uz račun bi trebala biti još jedna isprava, a to je specifikacija konzumacije po djelatnicima.
Što se tiče ugostiteljskih objekata, to se može urediti ugovorom čiji sastavni dio može biti popis radnika i vrijednost obroka npr. po danu.
Na poduzetniku je kreativnost organizacije ove problematike kako bi se moglo dokazati na temelju isprava (računi, popisi, odluke, normativi i sl.) da su zadovoljeni propisani uvjeti. Uz to treba biti zadovoljen i uvjet kontinuirana usluga.
Ako se to ne može zadovoljiti propisan je iznos u paušalu.
Nikaku Registrirani član Postova: 111

Isplata naknade za prehranu od 01.09.2019.

Imam male nejasnoće oko ovih 12 000. Što bi točno značilo-da li tvrtka treba imati ugovor sa trgovinom za sve djelatnike da oni mjesečno u vrijednosti 1000 kn mogu uzeti marendu po želji.ili npr. ugovor sa restoranom za topli obrok dnevno, a račun ispostave na mjesečnoj bazi i plaćanje je transakcijsko.
Jer mi imamo upite da li direktor tvrtke može u knjigovodstvo dostaviti račun iz trgovine (bez ugovora)-pa čak ga platiti i karticom tvrtke.i više računa iz jednog ili razlučitih restorana
Kreiraj odgovor
  • Sortiraj uzlazno
  • Sortirano je silazno
 Povratak