Mišljenja.hr

Forum

Likvidacija

Kreiraj odgovor
  • Sortirano je uzlazno
  • Sortiraj silazno
Anabanana Registrirani član Postova: 16

Likvidacija

Pozdrav,
Moje pitanje je vezano za tvrtku u likvidaciji. 14.08.2013. započinje likvidacija. Do danas su predali PD za 2013. prije likvidacije i GFI do likvidacije i sa danom likvidacije i predavali su PDV obrasce do 07.mjeseca 2015. uključujući i 07.
Nakon toga su raskinulu ugovor sa prošlim knjigovodstvom i sada smo mi preuzeli dokumente kako bi to završili. Pregledom svih izvještaja ustanovili smo da nisu predavali GFI za 2013., 2014. i sada za 2015. U komunikaciji sa poreznom rekli su nam da nije bilo potrebno predavati GFI za sva ta razdoblja. Da li mi možete reći da li je to ispravno i ako nije kako sada sa zakašnjenjem predavati ili se vec sada briše tvrtka sa Trgovačkog suda ako nije za 3 god.predala na vrijeme GFI?
Hvala
Dax Registrirani član Postova: 180

Likvidacija

Obveznici nad kojima je tijekom godine otvoren postupak likvidacije trebaju sastaviti i predati u FINA-u godišnji financijski izvještaj (GFI-POD) za razdoblje od početka godine do dana otvaranja likvidacijskog postupka. Društva u likvidaciji tijekom cijelog razdoblja trajanja postupka likvidacije sastavljaju i podnose GFI-POD za svaku poslovnu godinu, ali prijava poreza na dobit se podnosi po završetku postupka likvidacije.
Obrasci PDV-a se podnose u jednakim razdobljima kao i da društvo nije u likvidaciji.
Kako predati godišnje financijske izvještaje za ranije godine (2014.) treba pitati u FINA-i.
Anabanana Registrirani član Postova: 16

Likvidacija

Sada je već prošlo 3 godine od zadnjeg predavanja GFI za tvrtku u likvidaciji. Nakon 3 godine sud briše poslovni subjekt iz sudskog registra. Mene zanima da li je bolje svejedno predavati završna likvidacijska izvješća i podnijeti sudu prijavu za brisanje iz sudskog registra ili čekati da nas samo izbrišu?
Kod prvog slučaja Fina može vidjeti da nisu predavani GFI za 3 godine i odrediti kaznu a kod drugog slučaja ne znam da li postoje kakve kazne?
Hvala
Admin_1 Administrator Postova: 668

Likvidacija

Nepredaja GFI nije u skladu sa zakonom i kažnjivo je.
nina Registrirani član Postova: 94

Likvidacija

Poduzeće je otvorilo likvidaciju 31.12.2015.godine i još uvijek nije završena.
To znači da za 2016. god. moram napraviti GFI-POD i predati u FINU ( da li treba i za javnu objavu s bilješkama?). Da li treba GFI-POD i u poreznu upravu kad se PD predaje tek po završetku likvidacije.
Molim mišljenje. Hvala.
Dax Registrirani član Postova: 180

Likvidacija

Svi se izvještaji redovno predaju, jedino se od početka do završetka likvidacije ne sastavlja obrazac PD.
Dalela Registrirani član Postova: 154

Likvidacija

Da li se firma može likvidirati, odnosno brisati iz sudskog registra temeljem Odluke članova društva o brisanju iz sudskog registra, ako ima potraživanja za pozajmice vlasnika i danih pozajmica firmi koja je vlasnički povezana? Osim toga firma nema nikakvu imovinu, te temeljni kapital od 10 kn. Nema obaveza prema državi, sve je podmireno, a niti prema dobavljačima.
Yoda Registrirani član Postova: 166

Likvidacija

Može, u postupku likvidacije otpis obveze je prihod, a otpis tražbine trošak.
nina Registrirani član Postova: 94

Likvidacija

Firma je u postupku likvidacije od 18.04.2017. godine. Vlasnik firme je nedugo iznenada umro , a nasljednik cjelokupne njegove imovine želi zatvoriti firmu. Nije nam poznato gdje se nalazi postupak likvidacije. Što sada poduzeti?

1. Provjeriti da li su vjerovnici pozvani na prijavu potraživanja. Ako jesu, a oni nisu ništa prijavili, tada otpisujemo njihovo potaživanje i to je prihod društva.
2. Nismo naplatili svoja potraživanja i to otpisujemo na trošak vodeći računa o porezno priznatim i nepriznatim troškovima i obvezi poreza na dobitak.
3. Imovina društva nije prodana (poslovna zgrada, teretni auto). Hitno prodati (ako je moguće pronaći kupca) i tim novcem podmiriti obveze prema vjerovnicima i ostale obveze.

Ovo su moja razmišljanja. Molim savjet.
Nikaku Registrirani član Postova: 111

Likvidacija

Poštovani,
Trgovačko društvo je dobilo rješenje o brisanju društva 16.12.2019., i društvo je brisano sa 07.01.2020.
Da li na LIKVIDACIJSKO IZVJEŠĆE koje se podnosi za razdoblje likvidacije stavljamo datum 16.12.2019 ili 07.01.2020.?
Što se smatra okončanjem likvidacije, datum rješenja o brisanju društva ili datum brisanja društva iz Sudskog registra?
Sheldon Sudionik foruma Postova: 117

Likvidacija

Prema ZTD-u, trgovačko društvo prestaje njegovim brisanjem iz sudskog registra. I ako su postupanja različita i neusuglašena, većina se stručnjaka i savjetnika priklonila datumu brisanja iz sudskog registra.
U vašem slučaju 7.1.2020.
Nikaku Registrirani član Postova: 111

Likvidacija

Molim , kod skraćenog postupka brisanja društva, što se radi sa novcima na žiro računu-nekih 10 000 kn.? Isplate se vlasniku?
Admin_2 Administrator Postova: 343

Likvidacija

Nikaku, pretpostavka je da je ovdje riječ o prestanku društva sa ograničenom odgovornošću po skraćenom postupku na temelju odluke članova društva. Ako je tako, Zakon o trgovačkim društvima određuje obvezan sadržaj takve odluke. Odluka treba sadržavati plan raspodjele imovine društva. Novci na žiro računu su imovina društva (kratkotrajna) pa se s tom imovinom postupa prema u naprijed određenom planu raspodjele imovine.
Luna Registrirani član Postova: 204

zatvaranje trgovačkog društva(d.o.o.)zbog odlaska u mirovinu

vlasnik doo-a odlazi u mirovinu. u tom doo rade supružnici i oni su oboje vlasnici,isplaćuju poduzetničke plaće.
supruga je nažalost zbog bolesti prisiljena otići u mirovinu ,odnosno prestati biti radnikom i biti na bolovanju koje je dugotrajno.,istovremeno suprug ima prve uvjete za umirovljenje i sad i on odlazi u mirovinu.planiraju doo zatvoriti preko one skraćene procedure......a što je imovinom.naime,oni su u taj posao unijeli svoju imovinu,kupili poslovni prostor i ostalo.da li oni tu imovinu mogu nekako povući kao vlastitu njihovu.ili to mogu samo prodajom.od drustva pa onda praktički sami sebi prodaju i još državi plate pdv?dakle pitanje je.može li se imovina doo-a izuzeti tj pretvoriti u privatnu imovinu vlasnika,a da pri tome nema nekih poreznih i pravnih zavrzlama?
.
Admin_2 Administrator Postova: 343

zatvaranje trgovačkog društva(d.o.o.)zbog odlaska u mirovinu

Ako će se provesti likvidacija (skraćena ili ne) prije toga treba vidjeti kako je ta privatna imovina unesena, protustavka je trebala biti kapital (upisani, rezerve i sl.)...
Taj se kapital, ako nema zapreke zbog dugovanja, gubitka i sl. može neoporezivo povući ili u novcu ili u imovini društva, međutim PDV se neće moći izbjeći. Rezerve se smanjuju ili povlače samo a temelju odluke, a upisani kapital se smanjuje ili povlači samo upisom u sudskom registru.
Vidjeti bazu znanja "Poduzetničko računovodstvo: https://misljenja.hr/smanjenje-temeljnog-kapitala-za-doo/c3097/ i https://misljenja.hr/primjer-odluke-o-kreiranju-kapitalnih-rezervi-i-knjienje/c3088/
Preporuka je pročitati više o kapitalu na poveznici: https://misljenja.hr/upisani-temeljni-kapital-koji-je-placen/c205/ i članke/primjere koji slijede.
Kreiraj odgovor
  • Sortirano je uzlazno
  • Sortiraj silazno
 Povratak