Mišljenja.hr

Forum

Prodaja robe ispod nabavne cijene

Kreiraj odgovor
  • Sortiraj uzlazno
  • Sortirano je silazno
Zagreb Registrirani član Postova: 176

Prodaja zaliha materijala po nabavnoj cijeni djelatniku

Hvala Vam lijepa, zato sam Vas i pitao, jer sam čuo razne informacije.
Admin_1 Administrator Postova: 668

Prodaja zaliha materijala po nabavnoj cijeni djelatniku

Zagreb, Admin_3 je naveo odredbe propisa na koje treba obratiti pažnju, a na Vama, odnosno poduzetniku je donošenje odluke. Poduzetnik ima sve informacije o tom poslu, razloge zašto se prodaje po određenoj cijeni.

Prodaja drugim kupcima po istim cijenama kao i djelatnicima trebalo bi biti snažno uporište za dokazivanje da nije bilo pogodovanja u cijeni za djelatnike. Ta cijena bi prema navedenom trebala predstavljati tržišnu cijenu za Vas, neovisno tko je kupac jer poduzetnik želi unovčiti imovinu (materijal) koja mu nije potrebna. Ta cijena materijala je možda niža, jer se ne želi držati na zalihi kako je to slučaj u trgovini. Možda se niti ne može prodati u kraćem vremenskom periodu po višoj cijeni od nabavne.

Prodaja imovine djelatnicima je uobičajena poslovna praksa, to rade mnogi poduzetnici. Smatramo da u tome ne bi trebalo biti ništa sporno kao ni u određivanju cijene po kojoj se prodaje zbog gore navedenih razloga.
Ali, u poslovnoj praksi smo se susreli, na žalost, i sa tzv. "silovanjem" propisa. Odredba o utvrđivanju vrijednosti primitaka u naravi prema čl. 22. Pravilnika o porezu na dohodak, prema kojoj je tržišna vrijednost tih primitaka vrijednost koja je važeća u mjestu davanja (s uključenim porezom na dodanu vrijednost) može biti uporište za takve neželjene postupke u mogućem nadzoru.
I zbog navedenog razloga, treba donijeti odluku kojom se određuje prodaja materijala, razlozi prodaje, očekivano trajanje prodaje i cijena po kojoj se prodaje (koja se u trenutku prodaje i razdoblju prodaje može postići na tržištu).
Zagreb Registrirani član Postova: 176

Prodaja zaliha materijala po nabavnoj cijeni djelatniku

Radi se o zalihama kojih se želimo riješiti iz skladišta i prodali smo ih već pravnim osobama po nabavnoj cijeni i nas je zanimalo može li se isto po nabavnoj cijeni prodati taj materijal našem zaposleniku.Taj materijal smo ugrađivali i prilikom narudžbe smo ga naručili previše i sad ga se želimo riješiti.Znači možemo mu prodat taj materijal po nabavnoj vrijednosti ili.
Admin_3 Administrator Postova: 335

Prodaja zaliha materijala po nabavnoj cijeni djelatniku

Naravno da može ali treba obratiti pozornost na pojedine zakonske odredbe.
Djelatnik se u smislu Zakona o zaštiti potrošača smatra potrošačem pa se na tu kupoprodaju primjenjuje Zakon o zaštiti potrošača.
Sukladno tom propisu, treba u naprijed odrediti konačnu cijenu za jedinicu mjere u kunama, za jedan kilogram, jednu litru, jedan metar, jedan četvorni metar ili jedan kubni metar materijala ili neku drugu jedinicu količine koja se općenito ili uobičajeno koristi kod prodaje proizvoda na području Republike Hrvatske, a koja uključuje poreze i druga javna davanja.
Pitanje je što smatrate materijalom? Ako je to roba koja je kupljena za daljnju prodaju, onda se radi o trgovini i trgovačkoj robi. U tom slučaju prodaja djelatniku je maloprodaja, a prema Zakonu o zaštiti potrošača prema svim kupcima treba biti ista MPC, odnosno uvjeti prodaje.

O materijalu više: https://misljenja.hr/poduzetnicko-racunovodstvo/zalihe-sirovina-materijala-sitnog-inventara-ambalaze-i-auto-guma/177/

No, kako god, treba utvrditi da se radi o tržišnoj cijeni materijala koji se prodaje radniku kako se razlika od prodajne do te tržišne cijene ne bi smatrala primitkom u naravi, odnosno plaćom radnika.
Članak 21., st. 1. Pravilnika o porezu na dohodak određuje da se primicima po osnovi nesamostalnog rada smatraju i primici radnika i osoba koje ostvaruju plaću u stvarima i uslugama koje imaju novčanu vrijednost (dobra, usluge, prava i ostala primanja u naravi), u koje između ostalog propisanog posebice ulaze primici ostvareni u dobrima i uslugama bez naknade ili uz djelomičnu naknadu.
Utvrđivanje vrijednosti primitaka u naravi određuje čl. 22. Pravilnika o porezu na dohodak, prema tržišnoj vrijednosti tih primitaka koja je važeća u mjestu davanja (s uključenim porezom na dodanu vrijednost). Ako su primici u naravi odobreni radniku uz plaćanje naknade koja je niža od tržišne, poslodavac i isplatitelj primitka mora utvrditi razliku između tržišne cijene i naknade koju je radnik platio. Tako utvrđena razlika smatra se primitkom po osnovi nesamostalnog rada.
https://misljenja.hr/porezi/utvrdjivanje-dohotka-od-nesamostalnog-rada-place-mirovine/1975/
Zagreb Registrirani član Postova: 176

Prodaja zaliha materijala po nabavnoj cijeni djelatniku firm

Imamo na zalihama materijala i taj materijal prodajemo po nabavnoj vrijednosti našim kupcima koji su pravne osobe, međutim jedan zaposlenik se zainsteresirao za kupnju tog materijala i nas zanima je li mi smijemo prodat zaposleniku naše tvrtke tj. našem kolegi taj materijal po nabavnoj vrijednosti ili ?
Unaprijed se zahvaljujem.
Mandis Registrirani član Postova: 10

Prodaja robe ispod nabavne cijene

Sve jasno. Hvala na pomoći.
Admin_1 Administrator Postova: 668

Prodaja robe ispod nabavne cijene

Točno Dax, nadodao bi još odredbu Zakona o zaštiti potrošača da je prilikom obavljanja posebnog oblika prodaje (snižene cijene okvira za naočale) trgovac dužan istaknuti cijenu u redovnoj prodaji i sniženu cijenu (čl. 18., st. 4).
Dax Registrirani član Postova: 180

Prodaja robe ispod nabavne cijene

To je dopušteno ako se ne radi o nepoštenom trgovanju, odnosno o narušavanju tržišnih uvjeta. Vidi čl. 63. Zakona o trgovini. Članak 64. istog Zakona se gleda u smislu tržišnog natjecanja i povrede dobrih trgovačkih običaja.
Ako se radi o prodaji robe koja više nije kurentna, okviri iz kolekcije od prije nekoliko godina, prodajom ispod nabavne vrijednosti te robe (ako je to nova tržišna vrijednost, nije ih moguće prodati po višoj cijeni) ne radi se o tržišnom natjecanju.

Što se evidencija u maloprodaji tiče, treba napraviti zapisnik o promjeni cijena i provesti ga kroz trgovačku knjigu (npr. Knjiga popisa) kao minus zaduženje i u financijskom knjigovodstvu umanjenjem (-):
- maloprodajne vrijednosti dugovno
- ukalkuliranog (PDV-a) potražno
- ukalkulirane marže potražno i
- terećenjem (+) računa vrijednosnog usklađenja robe dugovno (npr. račun 718).

PDV se obračunava na tu novu prodajnu cijenu jer je osnovica za PDV prema čl. 33. Zakona o PDV-u naknada koju čini sve ono što je isporučitelj (prodavatelj) primio ili treba primiti od kupca ili neke druge osobe za te isporuke (u ovom slučaju novac od kupca - sniženu MPC cijenu).

Kod poreza na dobit, prihod je ostvareni prihod od prodaje, a trošak je priznat samo u visini realiziranog - prodanog (od knjiženog na računu 718). Samo za dio koji nije prodan u tekućoj godini (31.12) treba uvećati poreznu osnovicu u PD Obrascu, a u narednim godinama kako se ta roba proda (realizira) smanjuje se osnovica u Obrascu PD (čl. 10., st. 1. Zakona o porezu na dobit).
Mandis Registrirani član Postova: 10

Prodaja robe ispod nabavne cijene

Poštovani,

imamo situaciju da moramo prodavati dioptrijske okvire po cijeni nižoj od nabavne cijene jer je od nabave istih prošlo dosta godina. Na što moramo paziti prije nego li krenemo u prodaju te robe ispod nabavnih cijene? Koje evidencije moramo pribaviti? Što je s obračunom PDV-a?

Hvala unaprijed.

Lijep pozdrav!
Kreiraj odgovor
  • Sortiraj uzlazno
  • Sortirano je silazno
 Povratak