Igore,
za najmoprimca vozila, Zakon o porezu na dobit propisuje da se treba uvećati porezna osnovica za 30% (od 1. siječnja 2018. godine 50%) troškova, osim troškova osiguranja i kamata, nastalih u svezi s vlastitim ili unajmljenim motornim vozilima i drugim sredstvima za osobni prijevoz (osobni automobil, plovilo, helikopter, zrakoplov i sl.) poslovodnih, rukovodnih i drugih zaposlenih osoba, ako se na osnovi korištenja sredstava za osobni prijevoz ne utvrđuje plaća.
https://misljenja.hr/porezi/troskovi-za-osobna-motorna-vozila-i-ostala-sredstva-za-osobni-prijevoz/1918/
Pri korištenju prijevoznih sredstava – primitak (plaća u naravi) je iznos u visini od l% nabavne vrijednosti (ako je vozilo u popisu DI) prijevoznih sredstava mjesečno (uvećano za porez na dodanu vrijednost) odnosno u visini 20% od mjesečne rate za operativni leasing ili dugotrajni najam (uvećano za porez na dodanu vrijednost), bez obzira na opseg korištenja prijevoznih sredstava u privatne svrhe. Primitak se može utvrđivati i prema opsegu stvarnog korištenja
https://misljenja.hr/porezi/utvrdjivanje-dohotka-od-nesamostalnog-rada-place-mirovine/1975/
Nadalje, ograničenje prava na odbitak pretporeza propisano Zakonom i Pravilnikom o porezu na dodanu vrijednost.
https://misljenja.hr/porezi/ogranicenje-prava-na-odbitak-pretporeza/1683/
Za najmodavca je bitno da napravi, ako nema, doregistraciju djelatnosti jer je najam kontinuirana djelatnost. Od najma, najmodavac ostvaruje prihod i ako je u sustavu PDV-a obračunava PDV na najamninu. Ako je ugovoreno da najmodavac snosi troškove održavanja, to su za njega 100% priznati troškovi održavanja kao i odbitak pretporeza po tim troškovima.