Hrvatski broj 1 za računovodstvo, poreze i doprinose.

Obračun PDV-a pri prodaji toplih napitaka putem automata

Datum objave: 14.04.2005, Klasa: 410-01/05-01/689, Porezna uprava

Gospodin S. C. vlasnik obrta L.T.T. obavlja djelatnost prodaje toplih napitaka (kava, čaj i drugo) putem automata. S obzirom na navedeno postavio nam je pitanja: 1. Je li obvezan izdavati račune za usluge prodaje toplih napitaka putem automata? 2. Koje poslovne knjige i evidencije mora voditi kao obveznik poreza na dohodak i poreza na dodanu vrijednost? 3. Treba li s obzirom na svoju djelatnost poslovne knjige i evidencije voditi kao ugostitelj ili kao trgovac na malo? Na postavljena pitanja odgovaramo u nastavku. 1. Prema odredbi čl. 15. st. 7. Zakona o porezu na dodanu vrijednost (Narodne novine od br. 47/95. do 82/04.) i čl. 74. st. 2. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost (Narodne novine od br. 60/96. do 77/04. - ispravak), porezni obveznici koji isporuku dobara ili obavljene usluge naplaćuju u gotovini obvezni su promet iskazivati preko naplatnih uređaja ili na drugi odgovarajući način s tim da za svaku isporuku obvezno izdaju račun. Iznimno u čl. 15. st. 8. Zakona i čl. 74. st. 5. Pravilnika propisano je da se računi ne moraju ispostavljati, između ostalog ako se prodaja obavlja na tržnicama i otvorenim prostorima. Odredbom čl. 74. st. 6. Pravilnika o porezu ...

 

- Može Vas zanimati


Cjelovit sadržaj dostupan je pretplatnicima.



×

Koristimo internetske kolačiće (cookies) kako bi Vam osigurali najbolje iskustvo i funkcionalnost portala. Kolačići su na ovom portalu namijenjeni isključivo legitimnoj svrsi, poput olakšavanja pružanja usluga. Doznajte više o tome klikom na „Uvjeti korištenja i zaštita privatnosti“. Nastavkom korištenja portala prihvaćju se uvjeti korištenja i uporaba kolačića.

Povratak na vrh stranice