Mišljenja.hr

Forum

Plaćanje bonovima

Kreiraj odgovor
  • Sortirano je uzlazno
  • Sortiraj silazno
anapi Registrirani član Postova: 1

Plaćanje bonovima

Javljam se iz poduzeća G. Između ostalog bavimo se pružanjem usluga smještaja u kampu, kao i pripremanjem i posluživanjem hrane i pića u ugostiteljskim objektima koji se nalaze u kampu.
Trenutno smo u pripremnoj fazi organizacije poslovanja za vrijeme festivala koji će se u našim objektima odvijati od 07.-13.07.2015. Za potrebe tog događaja mi smo svoj smještajni kapacitet iznajmili organizatoru ovog događaja, koji želi da za vrijeme trajanja ovog festivala za konzumaciju hrane i pića gosti ne plaćaju gotovinom ni karticama, već kuponima koje je izdao i prodao organizator.
Proces bi izgledao ovako:
1. Kuponi su zajednički, a našim dogovorom smo definirali da izradu i izdavanje u zamjenu za primljeni predujam za obje firme radi O.M., dakle O.M. \"privremeno\" uplaćeni novac drži u svojoj blagajni, odnosno svom računu kao obvezu za primljeni predujam od nn osoba;
2. O.M. i G. ne pružaju uslugu jedno drugom, jer zajenički rade određeni posao pa ni nema potrebe za izdavanje ikakvih računa jedno drugome;
3. O.M. će povrat kupona od fizičke osobe evidentirati kroz kasu i za to će mu izdati adekvatan dokument, a koji će njima služiti za storno obveza za predujam i pdv;
4. Realizacija kupona u G. predstavlja prodaju hrane i pića i mi moramo izdati fiskalizirani račun na kojem će uredno biti navedeno sve što i inače, samo će sredstvo plaćanja biti kupon koje vodimo izvanbilančno;
5. Na kraju dana radimo popis realiziranih kupona kod nas, isti dostavljamo sa kuponima u prilogu O.M., na temelju čega O.M. radi uplatu prema G., a kod sebe stornira račune za predujam za prodane kupone koji su realizirani u G.

Molim Vaše mišljenje glede ovakve realizacije posla ili prijedlog za slučaj da smatrate ovakav način neprihvatljivim.

(nazive, imena i prezimena u ovom postu obrisao/izmijenio Administrator foruma)
Admin_1 Administrator Postova: 668

Plaćanje bonovima

Člankom 28. Zakona o čeku (Narodne novine br. 74/94.) propisano je da pravna osoba, ako posebnim zakonom nije dopušteno, ne smije izdavati i koristiti pisane isprave koje služe kao sredstva plaćanja proizvoda i usluga, npr. bonove i sl.
Prema navedenom nije dopušteno izdavati kupone kao sredstvo plaćanja i ako su bonovi, kuponi i sl. uobičajeni u našoj poslovnoj praksi.

Kupcima koji će platiti unaprijed, može se ispostaviti „potvrda“, „obveznica“ ili isprava s drugim nazivom prema čl. 85. Zakona o obveznim odnosima (Narodne novine br. 35/05. do 94/13.). Ako se ta „potvrda“ ispostavlja krajnjem potrošaču, nije potrebno navoditi ime osobe koja je unaprijed platila buduću isporuku, niti ime osobe koja kasnije podiže tu robu/konzumira uslugu.
Novčana sredstva koja se prime, predstavljaju predujam za isporuku koja će se ostvariti u budućnosti. Za primljene predujmove obveza je izdavanja računa.

Pri isporuci na temelju „potvrde“ ili „obveznice“ kojom se dokazuje da je roba/usluga već unaprijed plaćena, ispostavlja se račun te „stornira“ (umanjuje iznos osnovice i PDV-a) ranije izdanog računa za predujam. U čl. 182. Zakona o obveznim odnosima je navedeno da pri ispunjenju obveze možete od kupca (vjerovnika) zahtijevati da Vam vrati potvrdnicu-kupon.

To se djelomično može riješiti ugovorom o zastupanju ili ugovorom o preuzimanju duga sa svakim prodavateljem/pružateljem usluge zasebno, koji je pružio uslugu. Nikako zajednički G. i O.M., to su dva porezna obveznika.

Upozoravamo na obvezu izdavanja računa kupcu/potrošaču, na što obvezuje Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti („za svaku obavljenu uslugu“ čl. 9., st. 1., t. 6.). Jednako tako, račun se mora fiskalizirati s oznakom plaćanja (novčanice, kartica, ček, transakcijski račun, ostalo). Nikako s drugim nazivima načina plaćanja.

S obzirom da se bavite se pružanjem usluga smještaja u kampu, pripremanjem i posluživanjem hrane i pića u ugostiteljskim objektima koji se nalaze u kampu, jeste li razmišljali o voucher-u koji je uobičajen u turističkoj djelatnosti?

Navedeno je vrlo složena problematika s obzirom na važeće propise u RH pa je teško dati konkretan i jednoznačan odgovor koji će zakonski biti ispravan u takvom poslovanju. Svaki poduzetnik treba procijeniti moguće koristi i rizike te na temelju toga donijeti odluku o takvim poslovnim aktivnostima.
Admin_1 Administrator Postova: 668

Plaćanje bonovima

OPREZ u poslovanju, osobito na festivalima!
"Do kraja srpnja Porezna uprava u koordiniranim akcijama s Carinskom upravom planira pratiti i nadzirati sva značajnija događanja posebno festivale na kojima se okuplja veliki broj mladih stranih i domaćih posjetitelja kao što su:
- ULTRA EUROPE Split – Hvar – Vis od 9. – 15. srpnja na kojem se očekuje 100000 posjetitelja,
- SEAPLASH FESTIVAL U Puli od 16 – 19. srpnja
- FRESH ISLAND na Zrću 15. – 17. srpnja
- CROATIA ROCKS FESTIVAL na Zrću od 19. – 23. srpnja
- JAZINE OPEN AIR u Zadru 17. srpnja
- TERANEO SUMMER BREAK u Zadru 14. srpnja
- OFF FESTIVAL u Šibeniku 16. – 18. srpnja
- SUNCE BEAT 6 U Tisnom 22. – 29. srpnja
- VOI'SA u Supetru 30. srpnja - 1. Kolovoza i dr.
Praćenje i nadzor značajnijih događanja na Jadranu nastavit će se i tijekom kolovoza i rujna o čemu će Porezna uprava sve porezne obveznike i građane pravovremeno obavještavati na svojim stranicama."

https://www.porezna-uprava.hr/Lists/Vijesti/Vijest.aspx?ID=1287&RootFolder=%2FLists%2FVijesti&Source=http%3A%2F%2Fwww%2Eporezna%2Duprava%2Ehr%2FStranice%2FVijesti%2Easpx
Kreiraj odgovor
  • Sortirano je uzlazno
  • Sortiraj silazno
 Povratak