Mišljenja.hr

Forum

Prijenos gospodarske cjeline

Kreiraj odgovor
  • Sortiraj uzlazno
  • Sortirano je silazno
Vila Registrirani član Postova: 52

Prijenos gospodarske cjeline

Društvo doo je obveznik pdv-a , no ustanova to nije..
Admin_3 Administrator Postova: 339

Prijenos gospodarske cjeline

Na trgovačka društva se primjenjuje Zakon o trgovačkim društvima, tj. ZTD propisuje i određuje osnivanje, ustroj, prestanak i statusne promjene trgovačkih društava te povezana društva. Prema tom zakonu, pripajanje je postupak u kojem se bez provedbe likvidacije, jedno ili više društava (prvo društvo) prenosi cijelu svoju imovinu drugom društvu i tim prijenosom to prvo društvo prestaje postojati. Na trgovačka društva se ne primjenjuje Zakon o ustanovama.
S druge strane, osnivanje i ustrojstvo ustanova propisuje Zakon o ustanovama. Na ustanove se ne primjenjuje Zakon o trgovačkim društvima.
Dakle, nema propisa koji uređuje pripajanja/spajanja trgovačkih društava i ustanova. Jednak je problem kada se želi pripojiti obrt trgovačkom društvu.
Budući da su i ustanova i trgovačko društvo obveznici poreza na dobit, računovodstveno je i porezno moguć prijenos gospodarske cjeline.
Ako su i ustanova i trgovačko društvo obveznici poreza na dodanu vrijednost i tu je moguć prijenos gospodarske cjeline bez PDV-a, detaljnije https://misljenja.hr/prestanak-obavljanja-djelatnosti-prijenos-gospodarske-cjeline/c3368/ (uz taj članak preporučujemo kliknuti u desnom stupcu na „MIŠLJENJA“ i „MOŽE VAS ZANIMATI“)
Vila Registrirani član Postova: 52

Prijenos gospodarske cjeline

Molim Vas pomoć.
Da li se ustanovi koja je osnivač trgovačkog društva može izvršit pripajanje tog društva.
Oboje su obveznici poreza na dobit .( i ustanova i doo).
Admin_2 Administrator Postova: 344

Prijenos gospodarske cjeline

Ne, ne postoje ograničenja no stjecatelj gubitka koji ga preuzima treba biti svjestan tog gubitka i kasnije potrebe računovodstvenog pokrića istog.
Iz upute: https://misljenja.hr/prijava-poreza-na-dobit-uputa-za-2017-godinu/m6269/
„U slučaju statusnih promjena, neiskorišteno pravo do pet godina prenosi se na pravnog slijednika.
Ako se prenosi pravo za nadoknadu gubitka pri spajanjima, pripajanjima i podjelama na pravne slijednike, pravo na prijenos gubitka počinje teći u razdoblju u kojemu je pravni slijednik stekao pravo na prijenos gubitka, a prenesene porezne gubitke iz prethodnih razdoblja pravni slijednik prenosi i nadoknađuje umanjivanjem porezne osnovice u razdoblju od pet godina počevši od godine nastanka poreznog gubitka kod pravnog prednika.
Pri smanjenju porezne osnovice zbog gubitka iz prethodnih poreznih razdoblja, porezna se osnovica smanjuje najprije za gubitke starijega datuma.
Ako je statusna promjena nastala tijekom poreznog razdoblja, pravni prednik utvrđuje prijenos poreznog gubitka kao da se radi o kraju godine, a pravni slijednik ima pravo na prijenos poreznoga gubitka pravnog prednika kao da se radi o prijenosu poreznoga gubitka iz prethodne godine, a nadalje prenesene porezne gubitke iz prethodnih razdoblja pravni slijednik prenosi i nadoknađuje umanjivanjem porezne osnovice u razdoblju od pet godina (poreznih razdoblja) počevši od razdoblja nastanka poreznog gubitka kod pravnog prednika.“
Tinge Sudionik foruma Postova: 2

Prijenos gospodarske cjeline

Obrtnik - obveznik poreza na dobit planira napraviti prijenos gospodarske cjeline.

U računu dobiti i gubitka obrtnik ima preneseni gubitak već par godina, te mu je iz tog razloga negativna pozicija A) kapital i rezerve.

Da li zbog navedene negativne pozicije postoje neka ograničenja kod prijenosa gospodarske cjeline?
Admin_3 Administrator Postova: 339

Prijenos gospodarske cjeline

Preporuka je da se ovakav ugovor o prijenosu gospodarske cjeline sastavlja barem dan prije zatvaranja obrta. Na ovaj je način u nadzoru teže dokazivo da obrt nije zatvoren i da je moguć prijenos gospodarske cjeline.

Pripajanje obrta društvu moguće je samo s poreznog motrišta, a to se potom provodi u računovodstvu odgovarajućim knjiženjima.
OPZ određuje gospodarsku cjelinu, a Zakon o porezu na dobit (čl. 19. i 20.) uređuje statusne promjene obveznika poreza na dobit. Zakon o porezu na dobit propisuje da za obrt i trgovačko društvo nastaje obveza dostave financijskih izvješća i porezne prijave s nadnevkom koji prethodi nadnevku prijenosa gospodarske cjeline s obrta na društvo Poreznoj upravi (čl. 19., st. 5.).
Budući da ovo "pripajanje" uređuje Zakon o porezu na dobit i zbog samih razlika u oporezivanju dobiti i dohotka, smatramo da se društvu može pripojiti samo djelatnost (obrt) obveznika poreza na dobit.

O toj smo temi dali sve bitne informacije: https://misljenja.hr/obrt-samostalne-djelatnosti/prijenos-gospodarske-cjeline/1095/
nina Registrirani član Postova: 94

Prijenos gospodarske cjeline

Obrtnik je obveznik poreza na dohodak. Ugovor o prijenosu je napravljen s danom zatvaranja obrta.
Admin_3 Administrator Postova: 339

Prijenos gospodarske cjeline

Prijenos gospodarske cjeline je obavljeno prije zatvaranja obrta?
Radi se o obrtu obvezniku poreza na dobit ili dohodak?
nina Registrirani član Postova: 94

Prijenos gospodarske cjeline

Molim pomoć ako je netko imao slična iskustva.

Vlasnik obrta je zatvorio obrt koji je bio u sustavu PDV-a. Ima ugovor o prijenosu gospodarske cjeline - obrta ( sva potraživanja od kupaca, sve obveze prema dobavljačima, sva dugotrajna imovina) u poduzeće koje je u sustavu PDVa po naplaćenoj realizaciji.

Kako da to proknjižim u društvu????
Unesem dugot.imovinu na način da je u obrtu obračunata amortizacija sa 31.05. a u društvu ide dalje od 6.mjeseca. unesem račune kupaca i dobavljača. Gledajući kroz bilancu dug. imov. je aktvia u iznosu od 50.000 kn i računi kupaca u iznosu od 20.000 kn, a dobavljači su pasiva u iznosu od 30.000 kn. Imam razliku od 40.000 u pasivi i to knjižim na kl.9 (negdje).
Kreiraj odgovor
  • Sortiraj uzlazno
  • Sortirano je silazno
 Povratak