Mišljenja.hr

Forum

Primitci i izdaci - neregistrirana djelatnost

Kreiraj odgovor
  • Sortiraj uzlazno
  • Sortirano je silazno
Alex Registrirani član Postova: 40

Primitci i izdaci - neregistrirana djelatnost

Veliko hvala na iscrpnom i konkretnom odgovoru !

Mislim da ću na temelju svega što ste naveli imati kvalitetne argumente u daljnjim "razgovorima" sa poreznom upravom :).
Admin_1 Administrator Postova: 668

Iznajmljivanje dugotrajne imovine - neregistrirana djelatnos

Krenimo od Zakona o obrtu.
Članak 27., st. 1. tog Zakona propisuje da obrtnik može obavljati samo one obrte koji su obuhvaćeni obrtnicom, a u slučaju povlaštenih obrta samo one za koje je dobio povlasticu odnosno dozvolu. Međutim, prema čl. 27., st. 2. Zakona o obrtu, osim obrta iz st. 1. istog članka, obrtnik može obavljati i druge djelatnosti koje služe obavljanju obrta koji je obuhvaćen obrtnicom ili se uobičajeno obavljaju uz obrt obuhvaćen obrtnicom, ako se obavljaju u manjem opsegu, odnosno ako ne predstavljaju pretežiti dio obrta.
Djelatnost građevinskih radova i uređenje interijera s djelatnosti iznajmljivanja nisu srodne i povezane djelatnosti (najam je kontinuirana djelatnost) i obrtnik bi svakako trebao obaviti dopunu, odnosno doregistraciju djelatnosti.
Kršenje odredbi Zakona o obrtu se ne može sankcionirati priznavanjem ili nepriznavanjem primitaka ili izdataka. Sankcioniranje tog prekršaja propisano je čl. 92. i 93. Zakona o obrtu.

Što se tiče utvrđivanja dohotka, to propisuje Zakon o porezu na dohodak, a što se tiče priznavanja pretporeza Zakon o porezu na dodanu vrijednost.

Samostalne djelatnosti određuje čl. 29. Zakona o porezu na dohodak. Posebno nenavedenim gospodarstvenim djelatnostima sukladno čl. 33., st. 2. Pravilnika o porezu na dohodak smatraju se djelatnosti koje se obavljaju samostalno u svrhu stjecanja dohotka, neovisno je li nadležno tijelo odobrilo djelatnost ili nije i osnovna su djelatnost poreznog obveznika. (https://misljenja.hr/porezi/utvrdjivanje-dohotka-od-samostalne-djelatnosti/1976/)

Primitke i izdatke propisuje čl. 11. Zakona o porezu na dohodak (https://misljenja.hr/porezi/primici-i-izdaci-nacelo-blagajne/3028/)
Članak 31., st. 1. Zakona o porezu na dohodak propisuje da su primici po osnovi samostalnih djelatnosti ili poslovni primici sva dobra (novac, stvari, materijalna prava, usluge i drugo) koja su poreznom obvezniku u okviru njegove samostalne djelatnosti pritekla u poreznom razdoblju. (https://misljenja.hr/porezi/primici-po-osnovi-samostalne-djelatnosti/2008/)
Članak 32. Zakona o porezu na dohodak propisuje i određuje izdatke po osnovi samostalne djelatnosti. Izdaci po osnovi samostalnih djelatnosti ili poslovni izdaci su svi odljevi dobara poreznog obveznika tijekom poreznog razdoblja radi stjecanja, osiguranja i očuvanja poslovnih primitaka. U poslovne izdatke poreznih obveznika koji obavljaju samostalne djelatnosti ulaze oni izdaci koji su izravno vezani za obavljanje djelatnosti. Dalje, prema čl. 35., st. 2. Pravilnika o porezu na dohodak, kao poslovni izdaci se mogu priznati samo oni izdaci o kojima postoje uredne isprave i koji su izravno vezani uz ostvarivanje primitaka. Između izdataka i primitaka mora postojati međuzavisnost.

Dakle, smatram uz poštivanje tržišnih uvjeta i cijena da su primitci nastali i samim time ih treba evidentirati. Izdaci su izravno vezani uz obavljanje djelatnosti temeljem koje su ostvareni primitci, bila ta djelatnost registrirana ili ne, a zadovoljen je i uvjet međuovisnosti.

Člankom 131. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost određeno je da porezni obveznici koji obavljaju oporezive isporuke dobara i usluga imaju pravo na odbitak pretporeza ako im je isporuka obavljena u svrhe njegove gospodarske djelatnosti. Ali, ne može se ostvariti pravo na odbitak pretporeza koji je zaračunan na primljene isporuke kao što su privatno motivirana ulaganja, pripremna ulaganja i slično koje nisu primljene u svrhu obavljanja gospodarske djelatnosti poreznog obveznika. (https://misljenja.hr/porezi/pravo-na-odbitak-pretporeza/1930/)
Ovdje se također gospodarskom djelatnosti u smislu Zakona o porezu na dodanu vrijednost ne smatra isključivo djelatnost iz obrtnice.
Članak 44. Općeg poreznog zakona definira gospodarsku djelatnost kao razmjenu dobara i usluga na tržištu radi ostvarivanja prihoda, dohotka, dobiti ili drugih gospodarski procjenjivih koristi. (https://misljenja.hr/porezi/poduzetnik-gospodarska-djelatnost-i-stalna-poslovna-jedinica/1972/)

Nadam se da će navedeno pomoći, pisano je prema važećim propisima u trenutku pisanja, a ako se problem odnosi na 2016. godinu razlikovanje je samo u člancima propisa, ne i u suštini, odnosno tekstu.

Iz svega navedenog smatram da imate pravo na prigovor/žalbu na takvo postupanje.
Alex Registrirani član Postova: 40

Iznajmljivanje dugotrajne imovine - neregistrirana djelatnos

Pozdrav,

obrtniku je temeljna djelatnost završni građevinski radovi i uređenje interijera, i od njih ostvaruje 99% prihoda i iste su upisane u obrtni registar.

Planira se baviti i uslugama za tzv. adventure turizam i u tu svrhu je kupio vozila tipa quad i baggy, opremu za paintball kao i veliki pvc bazen ( koji je postao uzrok problema sa poreznom :D ).

No, budući da su ga poslovne obveze omele u pokretanju predmetne djelatnosti, svu navedenu opremu je iznajmio jednom poduzeću i za to je uredno izdao račun, obračunao i platio PDV te porez na dohodak, uz istodobno korištenje redovnog otpisa u obrascu DI. Taj izlazni račun predstavlja 1% njegovog ukupnog prihoda.

E sad, sa Porezne stiže komentar da on nema upisanu djelatnost iznajmljivanja i da se zbog toga neće priznati trošak nabave ni pretporez za tu imovinu.

Tražio sam i kroz Zakon o obrtu i kroz razna mišljenja nešto što bi mi išlo u prilog, ali nažalost nisam uspio naći ništa. Imate li vi , poštovane kolege, kakvih spasonosnih zakonskih odredbi ili mišljenja porezne uprave na koja bi se mogao pozvati ?

Hvala !
Kreiraj odgovor
  • Sortiraj uzlazno
  • Sortirano je silazno
 Povratak