Mišljenja.hr

Forum

Vođenje knjige UF

Kreiraj odgovor
  • Sortirano je uzlazno
  • Sortiraj silazno
ANĐELINA Registrirani član Postova: 12

Vođenje knjige UF

Neprofitna org.ali dio u sustavu PDV ima gospodarsku djelatnost
Knjigu UF A vodimo
Red.broj/ Datum /Naziv dobavljaća/ OIB / Porezna osnovica/ Ukupan iznos / Pretporez 5, 15 ili 25% može se odbiti ali samo za Račune za gospodarsku djelatnost

Računi za koje ne odbijam pretporez upisujemo Red.broj/ Datum/ Naziiv/ OIB / Ukupno i ne upisujemo pod pretporez ništa niti može se odbiti niti ne može se odbiti navodno to nije ispravno.
Drugo

Popunjavanjem PDV obrazca da li treba u obrazcu pod II OPOREZIVE TRANSAKCIJE upisivati i iznose članarina koje NIsu OPOREZIVE PDVom

Zahvaljujem unaprijed
Mebl Sudionik foruma Postova: 48

Vođenje knjige UF

Na temelju članak 165. Pravilnika o PDv-u Knjigu primljenih (ulaznih) računa upisuju se podaci kako slijedi:
1. redni broj (stupac 1),
2. broj računa (stupac 2),
3. datum računa (stupac 3),
4. naziv – ime i prezime dobavljača odnosno isporučitelja dobara ili usluga i sjedište odnosno prebivalište ili uobičajeno boravište (stupac 4),
5. PDV identifikacijski broj ili porezni broj ili osobni identifikacijski broj dobavljača odnosno isporučitelja (stupac 5),
926
6. porezna osnovica 5% (stupac 6),
7. porezna osnovica 13% (stupac 7). Tu se upisuje i porezna osnovica za račune koji su oporezivani po stopi 10%,
8. porezna osnovica 25% (stupac 8). Tu se upisuje i porezna osnovica za račune koji su oporezivani po stopama 22% i 23%,
9. u stupac 9 iznos računa (naknade s PDV-om), a iskazani PDV se dalje razvrstava kao pretporez u stupce 11, 12, 13, 14, 15 i 16,
10. pretporez po stopi 5% koji se može odbiti (stupac 11) i pretporez koji se ne može odbiti (stupac 12),
11. pretporez po stopi 13% koji se može odbiti (stupac 13) i pretporez koji se ne može odbiti (stupac 14). Tu se upisuje i pretporez po računima za isporuke koje su bile oporezive po stopi 10%,
12. pretporez po stopi 25% koji se može odbiti (stupac 15) i pretporez koji se ne može odbiti (stupac 16). Tu se upisuje pretporez za račune koji su oporezovani po stopama 22% i 23%.
U Knjigu primljenih računa upisuju se i računi za plaćene predujmove i podaci o naknadnim ispravcima pretporeza u smislu odredbe članka 33. stavka 7. Zakona.
U Knjigu primljenih (ulaznih) računa upisuju se podaci o porezno značajnim stavkama računa. Ako su u primljenom računu sadržane i prolazne stavke koje ne čine sastavni dio naknade za obavljenu isporuku odnosno poreznu osnovicu, tada se taj dio računa ne iskazuje u stupcima 6, 7, 8, 9 i 10. Porezni obveznik za iznose prolaznih stavki sadržanih u ulaznom računu može u Knjizi primljenih (ulaznih) računa dodati nove stupce u kojima će ih evidentirati. To znači da Knjigu primljenih (ulaznih) računa možete i proširiti sa dodatnim stupcima. Naime, Zakon o financijskom poslovanju i računovdostvu neproftinih nije propisao sadržaj Knjige ulaznih računa ali je obvezao neproftine organiazcije da moraju voditi knjigu ulaznih računa. To znači da biste u okviru jedne knjige ulaznih računa mogli osigurati evidenciju i za oporezive transkacije PDV-om, a i za one koje nisu.

II. OPOREZIVE TRANSAKCIJE – UKUPNO
Na ovoj se zbirnoj poziciji iskazuje ukupna vrijednost isporučenih dobara i obavljenih usluga u obračunskom razdoblju koje podliježu oporezivanju hrvatskim PDV-om. To znači da se na toj poziciji ne upisuje članarina koja je oslobođena i koja nije predmet oporezivanja.
ANĐELINA Registrirani član Postova: 12

Vođenje knjige UF

Sve mi je ovo poznato ali me zanima neprofitne organizacije koje nisu u sustavu PDV kako one popunjavaju ako ne odbijaju PDV, dali su obavezne isto tako popunjavati tj. kolone 6 - 9 i kolone 11 -16.
Dajana Sudionik foruma Postova: 27

Vođenje knjige UF

Neproftine organiazcije koje nisu u sustavu PDV-a mogu u skladu sa programskim rješenjima kreirati knjigu ulaznih računa kako im odogovora . To znači da niti ne korsite Knjigu ulaznih računa propisanu prema odredbama Zakona i Pravilnika o PDV, a niti popunjavaju kolone za koje ste pitali. Oni nemaju obvezu imati knjigu ulaznih računa koja je propisna Zakonom o PDV-u i Pravilnikom o PDV-u. Dakle, kako vam je već prethodno navela i Mebl ako i koristite knjigu primljenih (ulaznih) računa prema Pravilniku o PDV- u možete je proširiti sa dodatnim stupcima u kojem će biti NAVEDEN UKUPAN IZNOS RAČUNA. Kolone za koje ste pitali ne popunjavate. Naime, Zakon o financijskom poslovanju i računovdostvu neproftinih nije propisao sadržaj Knjige ulaznih računa ali je obvezao neproftine organiazcije da moraju voditi knjigu ulaznih računa. Obvezni sadržaj knjige ulaznih računa prospisan je prema Zakon o financijskom poslovanju i računovdostvu neproftinih samo za neproftine organiaczije koje vode jednsotavno knjigovodstvo. Iz vašeg upita nije navedeno je li neprofitna organiazcaija vodi jednostavno knjigovodstvo ili dvojno knjigovodstvo. Ako vodi jednsotavno knjigovodstvo onda je sadržaj propisan ali nitko ne prijeći da imate veći sadržaj od onog koji je propisan.
ANĐELINA Registrirani član Postova: 12

Vođenje knjige UF

Hvala lijepa na odgovoru, tako sam i ja shvatila i vodim jednu knjigu UFA sa svim elementima po Zakonu i Pravilniku ali UF koji se odnosi na neprofitnu ne upisujem iznose pretporeza jer ga i ne odbijam a u istu knjigu naravno unosim po redosljedu primitka Računa i UF koji se odnosi na gospodarsku djelatnost jer je jedno knjigovodstvo i naravno dvojno knjig. i Porezna mi kaže da moram sve UF ove i profitne i neprofitne upisivat pod kolonama pretporeza d se ne može odbiti ovisno 5%, 13% ili 25%.
Chivo Sudionik foruma Postova: 11

Vođenje knjige UF

Anđelina, Vaše pitanje je prvo bilo za neproftinu koja je u PDV-u i koja za taj dio za koji je u PDV-u mora voditi za gospodarsku djeltanost poduzetnički računovodstvo odnosno obveznik je PDV-a. I u tom dijelu ako su vam programska rješenja takva možete proširiti sa dodatnim stupcima onoliko stupaca koliko smatrate da trebate u knjizi ulaznih računa da osigurate dodatne podatke koje niti Zakon niti Pravilnik ne traže. Na taj dio vam je prvo odgovorila Mebl.
Drugo vaše pitanje je kako se vodi knjiga ulaznih računa za neproftinu organiazciju koja nije u sustavu PDV, na taj dio Vam je Dajana odgovrila i u potpunosti se slažem s njom.
U ovom djelu se javljam samo da razjasnimo nešto ako je vaše pitanje možda bilo usmjereno na neprofitnu koja nije u sustavu PDV-a a obavlja gospodarsku djelatnost i za taj dio mora voditi poduzetničko računvoodstvo.
Ako neprofitna organizacija nije u sustavu PDV-a i vodi poduzetničko računovodstvo za dio djelatanosti od koje obavlja gospodarsku djelatnost, ona tada isto ne mora imati knjigu ulaznih računa koja je propisana Zakonom i Pravilnikom o PDV-u.
To znači da ima obvezu voditi knjigu ulaznih računa u skladu sa Zakonom o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih, ali ne u skladu sa Zakonom i Pravilnikom o PDV-u.
To znači da se samo na one osobe koje su u sutavu PDV-a odnosi odreba o sadržaju Knjige ulaunih računa prema propsima iz Zakona i Pravilnika o PDV-u. Ta pravila isto vrijede i trgovačka društva koja nisu u PDV-u nemaju obvezu voditi knjigu ulaznih računa prema Zakonu o PDV-u i Pravilniku o PDV-u.
ANĐELINA Registrirani član Postova: 12

Vođenje knjige UF

Još jednom hvala vam na iscrpnim odgovorima, sve to znam ali bit je da sam neprofitna organizacija koja nije u sustavu PDV jer se financiram iz članarina a imam gospodarsku djelatnost koja je u sustavu PDVa.
Chivo je dobro shvatio i vodim dvojno knjigovodstvo za neprofitne organizacije u kojem mi je i gospodarska djelatnost.
I na gospodarsku djelatnost obračunavam PDV i odbijam pretporez samo za usluge koje se izravno mogu pripisati obavljenim uslugama za gospodarsku djelatnosti (ne trebam određivat udjel korištenja u nepoduzetničke svrhe jer je jasno da je samo za poduzetničke svrhečl.146.st.1 Pravilnika o PDV).
Vodimjednu knjigu UF po Zakonu i Pravilniku PDV ali je popunjavam
- UF za gospodarsku djelatnost sve po zakonu i pravilniku o pdv a
-UF-ove tj Ulazne Račune koji se odnose za neprofitnu organizaciju (za koje ne odbijam pretporez sve je trošak) po Zakonu o fin.poslovanju i računovodstvu neprof.organizacija.

Porezna Uprava smatra da ne vodim dobro knjigu UF naime trbam voditi sve po Zakonu i Pravilniku Oo PDV.
Još jednom hvala na objašnjenjima.
Emma Registrirani član Postova: 155

Vođenje knjige UF

Anđelina, ja koliko shvaćam Vaša neprofitna organizacija je u sustavu PDV-a. To je jedna osoba koja obavlja svoju djelatnost koja je neprofitna i koja je profitna - gospodarska, stoga za sve djelatnosti treba popuniti sve kolone jer je jedna knjiga - Obrazac UR-A za sve djelatnosti.
Za djelatnost za koju nema mogućnosti odbitka pretporeza, popunjavaju se i kolone (12 ili 14 ili 16).
Naravno, unose se samo oni računi koji imaju sve elemente iz čl. 79. Zakona.
Samo one osobe koje nisu u sustavu PDV-a nisu obvezne ulazne račune evidentirati u propisanom Obrascu UR-A.
ANĐELINA Registrirani član Postova: 12

Vođenje knjige UF

Hvala Emma tako treba po Poreznoj upravi ali ja nisam popunjavala kolone 12 ili 14 ili 16 za djelatnost za koju nemam pravo odbitka pretporeza, a sve drugo je ok.
Kreiraj odgovor
  • Sortirano je uzlazno
  • Sortiraj silazno
 Povratak