U Mišljenju PU (Broj klase:410-19/15-01/197) od 21.09.2015. godine navodi se slijedeće:
Iz odredbe Zakona o PDV-u proizlazi da se kod prodaje nekretnina u postupku ovrhe na koje se plaća PDV, a koje kupuje porezni obveznik upisan u registar obveznika PDV-a primjenjuje prijenos porezne obveze.
1)Navedeno znači da ovršenik koji je upisan u registar obveznika PDV-a neće na nekretninu prodanu u postupku ovrhe obračunati PDV nego će primijeniti prijenos porezne obveze, a kupac nekretnine koji je upisan u registar obveznika PDV-a obračunat će PDV na kupljenu nekretninu koji može odbiti kao pretporez. Kupac nekretnine u tom slučaju na postignutu cijenu u postupku ovrhe obračunava PDV-a po stopi 25% koji može odbiti kao pretporez neovisno o tome da li mu je ovršenik izdao račun što proizlazi iz odredbe članka 133. stavka 3. Pravilnika o PDV-u.
Te slijedeća odredba:
2)U slučaju ako se u postupku ovrhe prodaju nekretnine koje su prema članku 40. stavku 1. točki j) i k) Zakona o PDV-u oslobođene plaćanja PDV-a, tada je načelno kupac takve nekretnine obvezan platiti porez na promet nekretnina, a ovršenik u tom slučaju nema poreznih obveza s osnove PDV-a.
Međutim, ovršenik kao isporučitelj nekretnine koja se prodaje u postupku ovrhe ima pravo izbora za oporezivanje ako je kupac nekretnine iz članka 40. stavka 1. točke j) i k) Zakona o PDV-u porezni obveznik koji ima pravo na odbitak pretporeza u cijelosti. U tom slučaju primjenjuje se prijenos porezne obveze propisan člankom 75. stavkom 3. točkom c) Zakona o PDV-u, što znači da ovršenik neće obračunati PDV, već će kupac nekretnine porezni obveznik koji ima pravo na odbitak pretporeza u cijelosti obračunati PDV na kupljenu nekretninu koji može odbiti kao pretporez. Kupac nekretnine u tom slučaju na postignutu cijenu u postupku ovrhe obračunava PDV-a po stopi 25% koji može odbiti kao pretporez.
Nerijetko je situacija u praksi takva da ovršenik ne izdaje račun za prodanu nekretninu. Stoga u slučaju pod 1.) iznad stoji opcija da kupac može odbiti pretporez neovisno o tome što mu ovršenik nije izdao račun.
U slučaju pod točkom 2) uz pretpostavku da je riječ o poreznim obveznicima (ovršenik-prodavatelj, vjerovnik - kupac) upisanim u Registar poreznih obveznika za PDV, što ako ovršenik ne želi izdati račun, a samim tim ne želi primijeniti optiranje na kupca. Ima li kupac u skladu s istom odredbom iz članka 133. st. 3. Pravilnika o PDV-u pravo samostalne primjene optiranja tj. iskazivanja obveze i pretporeza u skladu s odredbama iz članka 75. st. 3. t. c) Zakona o PDV-u, ili je prinuđen platiti porez na promet nekretnina po Rješenju?