Prema odredbi čl. 20.a ZORP-a, poslodavac koji do zadnjeg dana u mjesecu ne isplati plaću ili naknadu plaće (ne i otpremninu) koja radniku pripada za prethodni mjesec, dužan je Fini prvog sljedećeg radnog dana dostaviti zahtjev za prisilnu naplatu za svakog radnika kojemu nije isplatio plaću kojim se traži provedba ovrhe na vlastitim računima poslodavca u korist radnika.
Zahtjev za prisilnu naplatu, smatra se osnovom za plaćanje i dostavlja se u Finu u izvorniku na propisanom obrascu (ZPN-01) koji je sastavni dio Pravilnika o sadržaju i načinu podnošenja obrasca u postupku ostvarivanja prava u slučaju blokade računa poslodavca (NN 93/15). Uz zahtjev za prisilnu naplatu poslodavac je dužan dostaviti i obračun neisplaćene plaće odnosno naknade plaće koji treba biti u skladu s Pravilnikom o sadržaju obračuna plaće, naknade plaće ili otpremnine (NN 31/15, 102/15). Zahtjev za prisilnu naplatu i obračun neisplaćene plaće odnosno naknade plaće poslodavac je dužan dostaviti za svaki mjesec za koji nije isplatio plaću radniku.
Zahtjev za prisilnu naplatu i obračun neisplaćene plaće, odnosno naknade plaće, poslodavac treba dostaviti za svakog radnika pojedinačno. Navedeno znači da je poslodavac dužan za svakog radnika kojemu nije isplatio plaću, odnosno naknadu plaće, dostaviti zahtjev za prisilnu naplatu na kojemu će kao podatke o ovrhovoditelju navesti podatke o tom radniku. Uz svaki pojedinačni zahtjev za prisilnu naplatu poslodavac treba priložiti jedan obračun neisplaćene plaće, odnosno naknade plaće za tog radnika. Ako poslodavac za istog radnika nije isplatio dvije ili više plaća, odnosno naknada plaća, za svaki obračun neisplaćene plaće, odnosno naknade plaće, treba dostaviti poseban zahtjev za prisilnu naplatu. Navedeno znači: jedan radnik, jedan mjesec neisplaćene plaće odnosno naknade plaće, jedan zahtjev za prisilnu naplatu, jedan obračun neisplaćene plaće odnosno naknade plaće.
Sa zahtjevom za prisilnu naplatu postupa se kao s pravomoćnim rješenjem o ovrsi (novčana sredstva se odmah s računa poslodavca prenose na račun radnika), s pravilima o prioritetu pri provedbi ovrhe kao kod obračuna plaće, naknade plaće i otpremnine. Zahtjev za prisilnu naplatu ne može povući poslodavac niti radnik, već samo Agencija za osiguranje radničkih potraživanja, u daljnjem tekstu AORP.
Ako nakon podnošenja zahtjeva za prisilnu naplatu račun poslodavca bude blokiran jer nema dovoljno novčanih sredstava za provedbu ovrhe, poslodavac je dužan odmah, a najkasnije u roku tri dana od dana kada je utvrđena blokada računa temeljem zahtjeva za prisilnu naplatu, podnijeti AORP-u zahtjev za isplatu plaće, odnosno naknade plaće, u visini minimalne plaće za sve radnike kojima za taj mjesec nije isplaćena plaća, odnosno naknada plaće. U tom slučaju će Fina na zahtjev poslodavca istome izdati potvrdu u kojoj se potvrđuje da poslodavac ima evidentiranu i neizvršenu osnovu za plaćanje – zahtjev za prisilnu naplatu i da su mu računi blokirani, s podacima o svim evidentiranim zahtjevima za prisilnu naplatu koji su evidentirani i neizvršeni u očevidniku redoslijeda osnova za plaćanje. S tom potvrdom Fine, kao i zahtjevom za isplatu plaće, odnosno naknade plaće, u visini minimalne plaće i ostalom zakonom propisanom dokumentacijom, poslodavac je dužan obratiti se AORP-u radi isplate minimalne plaće radnicima.
Nakon isplate minimalne plaće radnicima, AORP će Fini dostaviti nalog za djelomično povlačenje zahtjeva za prisilnu naplatu, za iznose koje je isplatila radnicima umjesto poslodavca. Za isplaćeni iznos AORP preuzima potraživanje radnika prema poslodavcu te mu nalaže da joj isplati iznos koji je ona isplatila svakom radniku. U slučaju da poslodavac dobrovoljno ne ispuni svoju obvezu prema AORP-u, AORP će dostaviti na izravnu naplatu rješenje kojim nalaže poslodavcu da u korist AORP-a plati određene iznose koje je umjesto njega isplatila. Predmetno rješenje AORP dostavlja Fini na izravnu naplatu uz zahtjev za izravnu naplatu.
U slučaju ako poslodavac ne postupi na gore opisan način, Središnje tijelo državne uprave nadležno za nadzor primjene propisa o radu (inspektorat rada), će za takvog poslodavca donijeti rješenje o privremenom osiguranju kojim će naložiti Fini pljenidbu određenog iznosa novčanih sredstava s računa poslodavca. U slučaju ako je poslodavac obavijesti da je Fini dostavio zahtjev za prisilnu naplatu u korist svih radnika kojima nije isplatio plaću odnono naknadu plaće, Središnje tijelo državne uprave nadležno za nadzor primjene propisa o radu će dostaviti Fini rješenje o ukidanju rješenja o ukidanju rješenja o privremenom osiguranju.