Mišljenja.hr

Forum

Neisplata neto plaće

Kreiraj odgovor
  • Sortiraj uzlazno
  • Sortirano je silazno
N/A Postova: 0

Neisplata neto plaće

Da, treba isplatiti neisplaćenu plaću i obveze po putnim nalozima.
jasnabasna Sudionik foruma Postova: 3

Neisplata neto plaće

da li je problem ako sada isplatim plaću, a djelatnik nije zaposlen kod nas, osim neisplate plaće imam problem i sa sl.putevima, jer djelatnicima se zaboravilo isplatiti dnevnice koje su obračunane, jedan dio je prije uvođenja joppd-a, a dio je nakon uvođenja, ima li netko ideju?
Admin_1 Administrator Postova: 668

Neisplata neto plaće

Ako su sva davanja podmirena prije Obrasca JOPPD, to je iskazano u Obrascu IP pa se pri isplati ne podnosi ništa.
Napomena kako to nije bilo ispravno postupanje, i ako je "prošlo" kroz sustav, jer obveza za porez na dohodak i možebitni prirez nastaje u trenutku isplate...
jasnabasna Sudionik foruma Postova: 3

Neisplata neto plaće

Obveza za netto plaću postoji, još od 2013, s tim da ne znam kako nakon 3 godine to isplatiti, i šta staviti u JOPPD, jer su sve obveze za davanja za tu plaću podmirena još 2013, samo neto plaća nije nikad isplaćena, problem je i što djelatnica ne radi kod nas od 3/2013, i mislim da više niti ne živi u Hrvatskoj, na 100 čuda sam, ako netko ima ideju molim da je iznese, zahvaljujem
Mebl Sudionik foruma Postova: 48

Neisplata neto plaće

Moje je mišljenje da bi trebalo toj osobi isplatiti neto plaću za 3/13. , te napraviti ispravak pogrešnih knjiženja iz ranijih
razdoblja na način da se otvori obveza prema njoj na teret rezultata. Osobiti što njeno materijalno pravo po osnovi isplate neto plaće još nije zastarjelo.
jasnabasna Sudionik foruma Postova: 3

Neisplata neto plaće

Imam pitanje, preknjizavamo svu dokumentaciju jednog d.o.o., 5 godina unatrag, ustanovljeno je da je jednoj djelatnici placa za 11/12,12/12, 1/13, 2/13 isplacena u gotovini i to jednokratno u 3/2013, placa za 3/13 nikad nije isplacena, do danas, sta napraviti?
Dalela Registrirani član Postova: 154

Neisplata neto plaće

Hvala!
Dax Registrirani član Postova: 180

Neisplata neto plaće

1) Obveza je trebala biti zatvorena terećenjem računa blagajne.
2) Obračunska plaćanja nisu dopuštena za poduzetnika kojem je račun u blokadi.
Dalela Registrirani član Postova: 154

Neisplata neto plaće

Imamo slučaj da je pravna osoba u blokadi, te zbog toga nije u mogućnosti isplatiti neto plaće. Isplatu su izvršili putem blagajne što nije dozvoljeno. Sve ovo se dogodilo u 2014. Na bilanci je prikazano zaduženje za obveze prema zaposlenima. Da li to zaduženje možemo otpisati, obzirom da su plaće isplaćene (JOPPD je predan u Januaru da plaće nisu isplaćene).

Drugi slučaj je taj da je pravna osoba u blokadi, isto tako nije u mogućnosti isplatiti plaće. Može li druga firma putem cesije isplatiti neto plaće djelatnika?

Dax Registrirani član Postova: 180

Neisplata neto plaće

Zadužuju se doprinosi u JOPPD, bez neto plaće te bez poreza na dohodak i prireza. Neto koji nije isplaćen ostaje na obvezi za isplatu, do isplate. Po isplati neta, u JOPPD se prikazuje neto, porez i prirez bez doprinosa. Kod isplate neto plaće obračunava se porez i prirez, paziti na jedan mjesečni osobni odbitak.
Plaća se ne smije isplatiti u gotovini, mora se isplatiti na račun (želje su jedno, propis je drugo).
inama Registrirani član Postova: 1

Neisplata neto plaće

Prvi put sam na forumu , pa imam jedan slučaj poslodvac isplaćuje doprinose za sebe(direktor), a ne isplaćuje si plaću što stim kako proknjižiti on želi da mu se plaća isplaćuje u gotovini nema ni tekući račun .
Molila bih pomoć hvala
Dax Registrirani član Postova: 180

Neisplata neto plaće

Neisplata plaće je u suprotnosti sa Zakonom o radu. Nema propisa po kojem je dopušteno neisplaćivati plaću. Međutim paradoksalno je sankcioniranje odgovorne osobe koja sama sebi (kao direktoru) nije isplatila plaću, ali nije čudno sankcioniranje pravne osobe.
Kika Sudionik foruma Postova: 2

Neisplata neto plaće

Poslodavac je obračunao doprinose i predao JOPPD za neisplatu plaće, ali je istoga dana uplatio doprinose (bez neto isplate). Radi se o plaći direktora, i želi samo podmirivati doprinose, bez isplate neto plaće...Rješenje od inspektorata nije stiglo, ali na izvodu je vidljiva ovrha u iznosu bruto min plaće...Da li je moguće izbjeći ovrhu, a da se ne isplaćuje neto? kako prijaviti JOPPD? Hvala
Mala vidra Registrirani član Postova: 91

Neisplata neto plaće

Prema odredbi čl. 20.a ZORP-a, poslodavac koji do zadnjeg dana u mjesecu ne isplati plaću ili naknadu plaće (ne i otpremninu) koja radniku pripada za prethodni mjesec, dužan je Fini prvog sljedećeg radnog dana dostaviti zahtjev za prisilnu naplatu za svakog radnika kojemu nije isplatio plaću kojim se traži provedba ovrhe na vlastitim računima poslodavca u korist radnika.

Zahtjev za prisilnu naplatu, smatra se osnovom za plaćanje i dostavlja se u Finu u izvorniku na propisanom obrascu (ZPN-01) koji je sastavni dio Pravilnika o sadržaju i načinu podnošenja obrasca u postupku ostvarivanja prava u slučaju blokade računa poslodavca (NN 93/15). Uz zahtjev za prisilnu naplatu poslodavac je dužan dostaviti i obračun neisplaćene plaće odnosno naknade plaće koji treba biti u skladu s Pravilnikom o sadržaju obračuna plaće, naknade plaće ili otpremnine (NN 31/15, 102/15). Zahtjev za prisilnu naplatu i obračun neisplaćene plaće odnosno naknade plaće poslodavac je dužan dostaviti za svaki mjesec za koji nije isplatio plaću radniku.

Zahtjev za prisilnu naplatu i obračun neisplaćene plaće, odnosno naknade plaće, poslodavac treba dostaviti za svakog radnika pojedinačno. Navedeno znači da je poslodavac dužan za svakog radnika kojemu nije isplatio plaću, odnosno naknadu plaće, dostaviti zahtjev za prisilnu naplatu na kojemu će kao podatke o ovrhovoditelju navesti podatke o tom radniku. Uz svaki pojedinačni zahtjev za prisilnu naplatu poslodavac treba priložiti jedan obračun neisplaćene plaće, odnosno naknade plaće za tog radnika. Ako poslodavac za istog radnika nije isplatio dvije ili više plaća, odnosno naknada plaća, za svaki obračun neisplaćene plaće, odnosno naknade plaće, treba dostaviti poseban zahtjev za prisilnu naplatu. Navedeno znači: jedan radnik, jedan mjesec neisplaćene plaće odnosno naknade plaće, jedan zahtjev za prisilnu naplatu, jedan obračun neisplaćene plaće odnosno naknade plaće.

Sa zahtjevom za prisilnu naplatu postupa se kao s pravomoćnim rješenjem o ovrsi (novčana sredstva se odmah s računa poslodavca prenose na račun radnika), s pravilima o prioritetu pri provedbi ovrhe kao kod obračuna plaće, naknade plaće i otpremnine. Zahtjev za prisilnu naplatu ne može povući poslodavac niti radnik, već samo Agencija za osiguranje radničkih potraživanja, u daljnjem tekstu AORP.

Ako nakon podnošenja zahtjeva za prisilnu naplatu račun poslodavca bude blokiran jer nema dovoljno novčanih sredstava za provedbu ovrhe, poslodavac je dužan odmah, a najkasnije u roku tri dana od dana kada je utvrđena blokada računa temeljem zahtjeva za prisilnu naplatu, podnijeti AORP-u zahtjev za isplatu plaće, odnosno naknade plaće, u visini minimalne plaće za sve radnike kojima za taj mjesec nije isplaćena plaća, odnosno naknada plaće. U tom slučaju će Fina na zahtjev poslodavca istome izdati potvrdu u kojoj se potvrđuje da poslodavac ima evidentiranu i neizvršenu osnovu za plaćanje – zahtjev za prisilnu naplatu i da su mu računi blokirani, s podacima o svim evidentiranim zahtjevima za prisilnu naplatu koji su evidentirani i neizvršeni u očevidniku redoslijeda osnova za plaćanje. S tom potvrdom Fine, kao i zahtjevom za isplatu plaće, odnosno naknade plaće, u visini minimalne plaće i ostalom zakonom propisanom dokumentacijom, poslodavac je dužan obratiti se AORP-u radi isplate minimalne plaće radnicima.

Nakon isplate minimalne plaće radnicima, AORP će Fini dostaviti nalog za djelomično povlačenje zahtjeva za prisilnu naplatu, za iznose koje je isplatila radnicima umjesto poslodavca. Za isplaćeni iznos AORP preuzima potraživanje radnika prema poslodavcu te mu nalaže da joj isplati iznos koji je ona isplatila svakom radniku. U slučaju da poslodavac dobrovoljno ne ispuni svoju obvezu prema AORP-u, AORP će dostaviti na izravnu naplatu rješenje kojim nalaže poslodavcu da u korist AORP-a plati određene iznose koje je umjesto njega isplatila. Predmetno rješenje AORP dostavlja Fini na izravnu naplatu uz zahtjev za izravnu naplatu.

U slučaju ako poslodavac ne postupi na gore opisan način, Središnje tijelo državne uprave nadležno za nadzor primjene propisa o radu (inspektorat rada), će za takvog poslodavca donijeti rješenje o privremenom osiguranju kojim će naložiti Fini pljenidbu određenog iznosa novčanih sredstava s računa poslodavca. U slučaju ako je poslodavac obavijesti da je Fini dostavio zahtjev za prisilnu naplatu u korist svih radnika kojima nije isplatio plaću odnono naknadu plaće, Središnje tijelo državne uprave nadležno za nadzor primjene propisa o radu će dostaviti Fini rješenje o ukidanju rješenja o ukidanju rješenja o privremenom osiguranju.
nina Registrirani član Postova: 94

Neisplata neto plaće

Obrtnik nije isplatio plaću za tri mjeseca. Stavljen je na listu poduzetnika koji neisplaćuju plaću. Platio je doprinose od jedne plaće bez isplate neto plaće i plaćanja poreza na dohodak. Kakav je postupak kod podnošenja dokumentacije u Finu (tražili pomoć ali nisu upućeni) i da li ima obvezu pokrenuti predstečajnu nagodbu.
Molim hitno pomoć. Hvala.
Kreiraj odgovor
  • Sortiraj uzlazno
  • Sortirano je silazno
 Povratak