Mišljenja.hr

Forum

Paušalno oporezivanje

Kreiraj odgovor
  • Sortiraj uzlazno
  • Sortirano je silazno
Sheldon Sudionik foruma Postova: 119

APARTMAN-DVA VLASNIKA-PDV -KATEGORIZACIJA

Vezano za kategorizaciju i rješenje o odobrenju za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu trebate provjeriti u nadležnom uredu državne uprave u vašoj županiji. Oni će vam dati odgovor mogu li dvije ili više osoba to pribaviti za isti apartman.
Ako to može, s poreznog gledišta nije problem jer tada svakom gostu svaki vlasnik izdaje svoj račun za svoj dio i vodi svoje porezne evidencije. Ili ako će izdavati jedan račun, mogu prema Zakonu o porezu na dohodak utvrditi dohodak od zajedničke djelatnosti na temelju ugovora kojim se određuje nositelj.
Tu je samo problem što se prema Pravilniku o paušalnom oporezivanju djelatnosti iznajmljivanja i organiziranja smještaja u turizmu kao porezni obveznik određuje fizička osoba - građanin - iznajmljivač, ne spominje se zajednička djelatnost. Za to možete zatražiti mišljenje PU središnjeg ureda pa možda se dobije očitovanje da se i zajedničko obavljanje djelatnosti pružanja usluga smještaja u turizmu može paušalno oporezivati i predavati OBRAZAC PO-SD-Z.
Vila Registrirani član Postova: 61

APARTMAN-DVA VLASNIKA-PDV -KATEGORIZACIJA

Molim savjet, bračni par ima u vlasništvu 50/50 apartman, koji želi iznajmljivati. Što je potrebno napraviti da se dohodak od apartmana dijeli 50/50 kao što je i vlasništvo. Da li jedan objekt može dobiti dvije kategorizacije ili jednu kategorizaciju na dva imena. S obzirom da je jedan objekt da li svaki od njih ima prag od 40 000 Eur za ulazak u pdv i obveze vođenja knjiga.? Molimo pomoć.
Admin_3 Administrator Postova: 361

Priznati troškovi i pdv malim iznajmljivačima.

Troškove parkinga se može evidentirati u izdatke i priznati pretporez ako su to troškovi nastali vezano za poslovanje, npr. da se plaća parking za goste koji to parkiranje koriste.
Troškovi parkinga za privatno vozilo nisu troškovi nastali vezano za poslovanje.
Mogu biti da se vozilo nalazi u popisu DI ili da je u najmu na djelatnost. Također, treba obratiti pozornost da račun za parking sadrži sve elemente propisane Zakonom o PDV-u: https://misljenja.hr/obvezni-sadrzaj-elementi-racuna-napomene-na-racunima-za-obveznike-pdv/c3180/
Vila Registrirani član Postova: 61

Priznati troškovi i pdv malim iznajmljivačima.

Npr.-trošak parkinga-ako se mali iznajmljivač u pdv ponaša kao i svaki drugi porezni obveznik.
Da li to znači da on ako ima u vlasništvu kao fizička osoba vozilo -može koristit pretporez za parking, gorivo ? ili je to auto potrebno unijeti u obrazac DI na poreznu?
To mi je malo nejasno kao i što s nekretninom ( što da je unese u DI ili ako je ne unese)
Hvala.
Admin_3 Administrator Postova: 361

Priznati troškovi i pdv malim iznajmljivačima.

Vila, nema razlikovanja malih iznajmljivača od ostalih poreznih obveznika ako su obveznici PDV-a.
Odbitak, uvjeti, pravo na odbitak i ograničenja na odbitak pretporeza propisani su jednako za sve obveznike PDV-a, a mogu se vidjeti:
- https://misljenja.hr/odbitak-pretporeza/c1298/
- https://misljenja.hr/uvjeti-za-odbitak-pretporeza/c1929/
- https://misljenja.hr/pravo-na-odbitak-pretporeza/c1930/
- https://misljenja.hr/ogranienje-prava-na-odbitak-pretporeza/c1683/
Vezano za izdatke, jednako kao i za sve ostale obveznike poreza na dohodak koji dohodak utvrđuju na temelju poslovnih knjiga, na temelju primitaka i izdataka, priznati troškovi ili izdatci su svi odljevi dobara s novčanom vrijednošću izvršeni radi ostvarivanja ili osiguranja primitaka. Detaljnije: https://misljenja.hr/poslovni-izdaci/c1014/ (vidjeti povezane članke stupac desno - osobito „Porezni sustav“).
Kod namještaja, ako se kupuje za obavljanje djelatnosti, treba pripaziti da li je riječ o sitnom inventaru - izdatku ili je riječ o dugotrajnoj materijalnoj imovini pa je izdatak amortizacija.
Naravno, potrebno je pripaziti da imate valjanu knjigovodstvenu ispravu (npr. elementi računa) za evidentiranje/knjiženje i odbitak pretporeza.
Troškovi koje ste naveli mogu biti izdatci - priznati troškovi za koje je moguć i odbitak pretporeza, ali paušalno se ne može odgovoriti da jest tako, bez provjere uvjeta koji su (pr)opisani na danim poveznicama.
Npr. samostalna djelatnost i djelatnosti koje se oporezuju kao samostalne djelatnosti može se obavljati - ako se obavlja u stambenom prostoru u poslovne izdatke uračunavaju se samo izdatci koji su izravno vezani za obavljanje djelatnosti, detaljnije kao povezan članak ili: https://misljenja.hr/izdaci-po-osnovi-samostalnih-djelatnosti/c2139/ Ključ određujete samostalno, nije propisan postotak.
Vila Registrirani član Postova: 61

Priznati troškovi i pdv malim iznajmljivačima.

Molim vas , koji su priznati troškovi malim iznajmljivačima koji su obveznici pdv-a?
npr. kupnja namještaja za smještaj, trošak održavanja okućnice, trošak čišćenja objekta.
Da li bi u priznato pripadalo i:
- struja , voda, čistoća, komunalije, parking vozila ( i to smo dobili račun za automobil vlasnika -on oslobodi mjesto gostima )
-sitni popravci i održavanje apartmana, bijela tehnika......
-trošak mobitela vlasnika,
-hrana i piće za dobrodošlicu (reprezentacija)

Hvala.
Admin_1 Administrator Postova: 681

Paušalno oporezivanje

Vidjeti: https://misljenja.hr/utvrdjivanje-pausalnog-dohotka-poreza-na-dohodak-te-od-imovine-prema-rjesenju/m5919/
U ovom je mišljenju dano pojašnjenje slučaja kada porezni obveznik ostvaruje dohodak od imovine po osnovi iznajmljivanja ili zakupa nekretnina i pokretnina i kada uz tu djelatnost kao rezident obavlja i neku drugu samostalnu djelatnost, odnosno ostvaruje dohodak iz nekog drugog izvora po osnovi kojeg je obveznik poreza na dodanu vrijednost.
Citiram iz mišljenja za osobe koje nisu pretplatnici, obratiti pozornost na zadnju rečenicu:
"...Slijedom navedenog, moguće su slijedeće situacije:
• porezni obveznik-rezident obavlja samostalnu obrtničku djelatnost temeljem koje dohodak utvrđuje po osnovi poslovnih knjiga i obveznik je PDV-a. Uz tu djelatnost započne ostvarivati dohodak po osnovi iznajmljivanja apartmana turistima. Na sve isporuke dužan je obračunati i PDV (i na isporuke u okviru obrtničke djelatnosti i od djelatnosti iznajmljivanja), međutim, dohodak od iznajmljivanja može utvrđivati u paušalnom iznosu i po toj osnovi plaćati paušalni porez, sve dok mu ukupni primici od iznajmljivanja ne pređu iznos propisan za upis u registar obveznika PDV-a,..."
Ovdje je riječ o (istom) dohotku od imovine.
sanja72 Registrirani član Postova: 28

Primici koji ulaze u cenzus 300,000 kod paušalnih obrtnika

Poštovani,

u primitke kod paušalnih obrtnika ulaze isporuke dobara i usluga te prihod od iznajmljivanja u turističke svrhe, molim Vas ulazi li i prihod od najma nekretnine, npr. podstanarstvo? Također, ukoliko supruga iznajmi suprugu svoj stan i Ugovor ovjere na PU, ulazi li i taj primitak u cenzus?

U ovom slučaju supruga ima paušalni obrt i sve te primitke, pazili smo na redovne isporuke i turizam, no zatekla sam samu sebe sa najmom.

Naime, važno nam je ne preći 300,000 kako ne bismo ušli u PDV.

Unaprijed hvala, lp, Sanja
Admin_1 Administrator Postova: 681

Paušalno oporezivanje malih izmajmljivača u turizmu - promje

Prema našim saznanjima cenzus i dalje ostaje isti, a to je iznos propisan za obvezan ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost (sada 300.000,00 kn).
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak od 1. siječnja 2020. bi se samo uredila obveza samozaduživanja za obveznike poreza na dohodak koji dohodak od samostalne djelatnosti utvrđuju u paušalnom iznosu. To znači da obvezu plaćanja predujma poreza na dohodak više neće utvrđivati Porezna uprava rješenjem, već će se ista utvrđivati na temelju podnesenog Obrasca PO-SD.
Dalje, Porezna uprava će moći na temelju obavljenog nadzora i prikupljenih podataka o ostvarenom prometu donijeti rješenje o obvezi plaćanja predujma poreza na dohodak (u skladu s čl. 37., st. 1. Zakona o porezu na dohodak, prema poreznoj prijavi) ako utvrdi da je porezni obveznik ostvario primitke po toj osnovi iznad iznosa propisanog za obvezni ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost.
Što se tiče "malih iznajmljivača", Pravilnik o paušalnom oporezivanju djelatnosti iznajmljivanja i organiziranja smještaja u turizmu od 3. siječnja 2019. godine propisuje kriterije po kojima predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave svojim odlukama propisuje visinu paušalnog poreza na dohodak, rokove plaćanja poreza, evidencije i izvješća, te druge odredbe bitne za provedbu njihovog paušalnog oporezivanja.
Kada se premaši ovaj propisani cenzus:
- https://misljenja.hr/ulazak-sustav-pdv-po-sili-zakona/c2996/
- https://misljenja.hr/utvrdjivanje-pausanog-poreza/c2767/
- https://misljenja.hr/utvrdjivanje-predujma-poreza-na-dohodak-od-samostalne-djelatnosti/c3038/
sanja72 Registrirani član Postova: 28

Paušalno oporezivanje malih izmajmljivača u turizmu - promje

Poštovani,

molim Vas pomoć.

Pročitala sam najavljene izmjene za 2020 godinu, vidjela sam što se tiče rješenja za paušalne obveznike, no nisam uspjela zaključiti koja će granica primitaka biti za male iznajmljivače. Naime, za sada je još 300.000,00 kn. Koliko smo shvatili, bit će promjena u iznosu primitaka u odnosu na sadašnjih 300.000,00 kn. Molim Vas info o iznosu, ili link gdje mogu pročitati što čeka privatne iznajmljivače koji prelaze granicu 300.000,00 kn.

Unaprijed hvala i srdačan pozdrav,

Sanja
Kreiraj odgovor
  • Sortiraj uzlazno
  • Sortirano je silazno
 Povratak