Mišljenja.hr

Forum

Povrat robe iz zemlje članice

Kreiraj odgovor
  • Sortiraj uzlazno
  • Sortirano je silazno
Admin_2 Administrator Postova: 343

Povrat robe iz zemlje članice

Iako je točno ovo što je Emma napisala, ino kupci vrlo često ne žele odstupati od svojih pravila i postupanja pa ću malo nadopuniti odgovor. To drugim riječima znači da ako ino kupac Vama neće ispostaviti terećenje, tada se Vi na Vašem odobrenju pozivate na članak 41. stavak 1. Zakona o porezu na dodanu vrijednost. Navedeni račun unosite s minusom u Zbirnu prijavu te ga kao takvog i knjižite u poslovnim knjigama (dugovno storno potraživanja od kupaca i potražno storno prihoda).
Drugi slučaj je u redu kako ste postupili i ovo kako je Emma napisala je u redu.
Emma Registrirani član Postova: 155

Povrat robe iz zemlje članice

Bez obzira je li riječ o tuzemnom ili inozemnom kupcu:
1. Kupac Vas treba teretiti, on ima reklamaciju.
Člankom 13. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost je reguliran opoziv.
Ako se kupcu odobrava popust, uz opravdan razlog, prema čl. 33. st. 3. Zakona o porezu na dodanu vrijednost u poreznu osnovicu ne ulaze sniženja cijena, odnosno popusti zbog prijevremenog plaćanja i popusti što se kupcu odobre u trenutku isporuke, kao ni iznosi koje porezni obveznik zaračuna ili primi od kupca kao povrat za izdatke koje je platio u njegovo ime i za njegov račun i koje u evidencije unosi kao prolazne stavke.
Prema čl. 41. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost naknadom se smatra sve ono što primatelj dobara treba dati ili platiti za isporučena dobra i obavljene usluge.
2. Ako je s ino kupcem ugovorena primjena našeg prava, prijeboj ili kompenzacija su uređeni čl. 195. do 202. Zakona o obveznim odnosima.
ela1 Sudionik foruma Postova: 14

Povrat robe iz zemlje članice

Izvezli smo sirovinu u zemlju članicu. Kupac je imao određene reklamacije na kvalitetu robe i radimo mu financijsko odobrenje za dio robe. Stvarnog povrata robe u HR nije bilo. Kako radim O.K., na koje članke Zakona se moram pozvati , kako to evidentiram u poreznim knjigama?
Drugi slučaj smo imali gdje nam je kupac vratio cijelu pošiljku. Imali smo izlaznu fakturu za tu robu, a po povratu robe dobili smo ulazni račun od firme zemlje članice za istu. To smo evidentirali kao redovni ulazni račun za robu iz zemlje članice u poreznim knjigama i obrascima. Da li smo dobro postupili? Sada bi trebali napraviti kompenzaciju da zatvorimo tog kupca-dobavljača. Da li se kod kompenzacije moramo pozvati na neki zakon ili postupiti po nekom propisu s obzirom da je riječ o inozemnom partneru?
Kreiraj odgovor
  • Sortiraj uzlazno
  • Sortirano je silazno
 Povratak