Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom propisuje da obveznik fiskalizacije drugom obvezniku fiskalizacije može platiti gotovim novcem kod nabave proizvoda i usluga do iznosa 5.000,00 kn po jednom računu. Isti Zakon propisuje da obveznik fiskalizacije koji na računima u banci ima evidentirane neizvršene obveze za plaćanje, čiji je redoslijed plaćanja propisan posebnim propisima, ne može plaćati gotovim novcem i/ili zadržati gotov novac u blagajni. Za kršenje navedenih odredbi propisana je kazna od 10.000,00 do 500.000,00 kn za obveznika fiskalizacije i za odgovornu osobu u pravnoj osobi 1.000,00 do 40.000,00 kn.
Treba obratiti pažnju i na posebne propise kao npr. Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima koji propisuje kaznu od 50.000,00 do 500.000,00 kn ako se plaćanje u uvjetima blokade računa obavi gotovim novcem ili ako se gotov novac koji je primljen od obavljanja registrirane djelatnosti ne položi na račun u banci. I prema ovom Zakonu dodatno je propisana kazna od 10.000,00 do 50.000,00 kn za odgovornu osobu u poslovnom subjektu.
Što se tiče knjiženja tako plaćenog računa u gotovini ne bi trebalo biti dvojbe jer je pretpostavka da je primljena vjerodostojna knjigovodstvena isprava prema Zakonu o računovodstvu i Općem poreznom zakonu. Jednako tako nema razloga za osporavanje pretporeza ako je promet (isporuka) obavljen između dva obveznika PDV-a i ako primljeni račun ima sve elemente propisane Zakonom o PDV-u.
Niti Zakon o računovodstvu niti Zakon o PDV-u ne osporavaju takvo plaćanje. Smatramo da takav račun i treba knjižiti, osobito jer je nabavljena roba koja je (ili nije) prodana, odnosno nastao je poslovni događaj. No, poduzetnika treba upozoriti da takvo plaćanje može biti kažnjeno vrlo visokim kaznama. Odluka o postupanju je na poduzetniku i procjeni rizika, a na računovodstvu je da knjiži poslovni događaj.